خبرگزاری مهر: خلبانان ایرانی به نقض مرزها واکنش نشان دادند/ پرتاب ناگهانی موشک به مدت دو ساعت


مسعود نجف پور بوشهری کارگردان مستند «گردان ۶۱» همزمان با انتشار این مستند در اینترنت توضیح داد: این مستند در واقع مستندی از زندگی سرهنگ خلبان منوچهر الشرقایی است که یکی از بهترین ها بود. . خلبانان دوران دفاع مقدس و تاریخ آن مانند پایگاه نیروی هوایی بوشهر است. نکته جالب در مورد این خلبان این است که او تنها خلبانی است که هنوز در بوشیر زندگی می کند. بوشهری اگرچه متولد نشده بود، اما بوشهری در این چهل سال کاملاً شایستگی پیدا کرد.

وی ادامه داد: این فیلم مستند را در قالب بیوگرافی بازسازی شده ساختم که داستان سرهنگ شیرآقایی را از کودکی تا پایان جنگ روایت می کند. تعداد عملیات هایی که آنها انجام می دادند بسیار زیاد بود و سعی کردیم بهترین آنها را در مستند فهرست کنیم. او در تمام هشت سال جنگ خلبان میدانی بود.

این کارگردان مستند ادامه داد: نکته ای که در این مستند به آن اشاره کردم این است که پایگاه ششم شکری بوشهر اولین پایگاهی است که پس از حمله عراق در ۳۱ ماه ۵۹ پاسخ داد و تنها دو ساعت پس از بمباران آن، چهار فروند هواپیما از زمین بلند شدند. . از بوشیر و بمباران. قرارگاه عراقی یکی از خلبانان این عملیات خود سرهنگ شیر آقایی بود و این عملیات یکی از اقدامات مهم قرارگاه ششم شکری بوشهر در دوران دفاع مقدس بود که بعدها عملیات پاسخ نامیده شد. چه کسی – کدام

نجف پور بوشهری گفت: یکی دیگر از عملیات هایی که سرهنگ شیرآقایی در آن حضور داشت مربوط به سفر مشترکی است که با شهید یاسینی داشتند. پایگاه بوشهر به نوعی مین برای بزرگان و نام آوران نیروی هوایی ایران در دوران دفاع مقدس بود، از شهید دوران و یاسینی گرفته تا شهید خلتبری و بسیاری دیگر از شهدای شاخصی که در پایگاه بوشهر حضور داشتند. . سرهنگ شیره آقایی نیز تجربه پرواز در کنار شهید یاسینی را داشت و آنچه برای افرادی مانند منوچهر شیرآقایی مهم است این است که در دوران انقلاب فقط خلبان بودند. در سال ۵۷ دوره آموزشی این گروه در آمریکا به پایان رسید و برای تکمیل دوره آموزشی تکمیلی خود در پایگاه شکاری بوشهر وارد ایران شدند.

وی افزود: حتی پس از انقلاب نیز این دوره ها ناقص مانده و به نوعی این مقوله آموزش کاملی نمی بیند. به گفته سرهنگ شیره آقایی، این گروه در دوران جنگ آموزش های خود را به پایان رساند. در هر عملیات یک مربی خلبان مانند شهید دوران یا شهید یاسینی آنها را همراهی می کردند تا نکاتی را در حین عملیات یاد بگیرند. سرهنگ شیرآقایی توضیح داد که در زمان جنگ موشک های ضد تانک و ضد کشتی داشتند. شهید یاسینی روزی از او پرسید با این موشک کار کردی؟ می گوید نه، به پیشنهاد یاسینی با هم می روند و شهید یاسینی به او می گوید در راه به تو نحوه استفاده از این موشک را یاد می دهم. سرهنگ شیر آقایی تعریف می کند که ما یک ساعت قبل از عملیات در حال تمرین بودیم و از من می خواست موشک را در نقاط خاصی تعمیر کنم، اما نتوانستم. در همان زمان رادیو گزارش داد که یک ناوچه عراقی در نزدیکی شهر خرمشهر است. یاسینی با نزدیک شدن به او دوباره از من خواست که هدف را قفل کنم و من دکمه را فشار دادم و موشک را شلیک کردم و به هدف زدم! یاسینی پرسید چرا اخراج شد؟ گفتم کار من نیست و بعد متوجه شدیم که سیستم مشکل دارد و یکبار به هدفی که قفل می شود شلیک می کند! آقای الشرقایی گفت: «این یک معجزه بود که هدف تمرینی من به درستی محقق نشد.

این مستندساز گفت: قرارگاه رزمی بوشهر تقریباً ۶۴ شهید خلبان دارد که این تعداد نسبت به سایر پایگاه ها بیشترین تعداد را دارد و دلیل آن هم این است که این قرارگاه اکثر عملیات ها را انجام داده و در برخی عملیات ها هواپیمای سرهنگ شیرآقایی بوده است. . او هم مجروح شد. اما از معدود خلبانان این پایگاه هستند که در جنگ شهید نشدند. شهید یاسینی در سال ۵۲ پس از جنگ در سانحه هوایی به شهادت رسید.

نجف پور بوشهری همچنین درباره تجربیات سرهنگ شیرآقایی در رویارویی هوایی با نیروهای عراقی گفت: آنها تجربه زیادی در این زمینه داشتند و حتی در مواردی هواپیماهای عراقی را در داخل مرزهای خود تعقیب کردند. آنها در طول جنگ چنین درگیری هایی داشتند، اما وظیفه اصلی آنها بمباران برخی نقاط حساس بود.

وی تاکید کرد: درست است که محوریت این مستند منوچهر شری آقایی است، اما علاوه بر روایت او، کل پایگاه جنگنده بوشهر و سایر خلبانان آن را نیز پوشش دادیم. نحوه زندگی مشترک آنها در ابتدای جنگ. در ابتدای جنگ، پایگاه های جنگنده از خانواده خلبان ها خالی شد و همه خلبان ها در کنار هم زندگی می کردند تا در حالت آماده باش باشند. این زندگی جمعی و مقتضیات آن فضاهای جذابی داشت که در این مستند به خصوص در اوایل جنگ به آن پرداختیم.