حذف خودروهای سواری از لیست اقلام وارداتی!


حذف خودروهای سواری از لیست اقلام وارداتی!

MeetNewsبا وجود مصوبه مجلس مبنی بر واردات ۷۰ هزار دستگاه خودروی سواری، آنچه در قانون بودجه ۱۴۰۱ تکمیل شد نشان می دهد خودروهای سواری از فهرست اقلام وارداتی خارج شده اند.

پس از چالش های فراوان مربوط به هجوم واردات خودرو در سال جاری، در ۱۴ اسفندماه سال گذشته نمایندگان مجلس در جریان بررسی قانون بودجه ۱۴۰۱ در صحن علنی مجلس، مجوز واردات ۹۶ هزار خودرو را تصویب کردند.

بر این اساس مقرر شد ۷۰ هزار دستگاه خودروی سواری شامل ۵۰ هزار دستگاه سواری و ۲۰ هزار دستگاه خودروی دوگانه سوز، هیبریدی و برقی وارد کشور شود. سایر مقررات نیز واردات کامیون ها و تریلرهای یخچال دار و کشنده، اتوبوس و ماشین آلات سنگین را تصویب کرد.

اما با صدور قانون بودجه، بررسی تبصره های وی نشان می دهد که تفاهم نامه مربوطه با تغییراتی در مصوبه مجلس نمایندگان همراه بوده و واردات ۷۰ هزار خودروی سوره از قانون بودجه خارج شده است. بر اساس بند (ک) تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱، به دولت اجازه داده می شود با رعایت سیاست های کلی سامانه و با شرایط تعیین شده نسبت به صدور مجوز واردات خودرو اقدام و نسبت به اخذ عوارض ورودی که دارای به تایید مراجع ذیربط رسیده است.

سه شرط برای واردات خودرو

در این راستا سه شرط برای واردات خودرو، تعیین استانداردهای واردات خودرو و نحوه تامین ارز توسط دولت، آسیب نرساندن به تولید داخلی و بازار ارز به تشخیص دولت و همچنین تعیین استانداردهای واردات خودرو تعریف شد. رعایت شرایط رقابتی

لیست ماشین های سواری خالی بود

موادی که به دولت اجازه واردات خودرو را می دهد شامل چهار بند می شود که ۷۰ هزار خودروی نامبرده در جلسه علنی مجلس تصویب شد. بر اساس شرایط مقرر در تبصره ۷ قانون بودجه، ۱۰۰۰۰ دستگاه کامیون و تریلر یخچال دار و بن بست، ۱۰۰۰۰ دستگاه اتوبوس برون شهری و درون شهری، ۱۰۰۰ دستگاه واگن و واگن یخچال دار و همچنین ۵۰۰۰ دستگاه ماشین آلات سنگین معدنی و راهسازی از جمله از نوسازی و یا حتی پنج سال ساخت وارد خواهد شد.

بر این اساس، وزارت اقتصاد موظف است هر سه ماه یکبار گزارشی از مواد وارداتی را به کمیسیون‌های اقتصادی، صنعتی، معدنی، عمرانی و کشور و مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

تکلیف وعده وزیر برای رفع ممنوعیت واردات از اردیبهشت ماه چه می شود؟

واردات خودروهای سواری در حالی از تبصره ۷ حذف شد که فاطمی امین – وزیر صنعت، معدن و تجارت – در آخرین اظهارات خود در پایان سال گذشته بر عدم تمدید ممنوعیت واردات خودرو در اردیبهشت ماه سال جاری تاکید کرد. قول جدید داد واردات وی گفت: «قبلا مخالف واردات نبودم، اما چون واردات خودرو دو میلیارد دلار هزینه ارزی دارد، صلاح نمی‌دانم، اما با اقدامات تجار ایرانی و افزایش صادرات، شرایط به وجود آمده است. اصلاح شده و تعمیم ممنوعیت واردات» در اردیبهشت ۱۴۰۱ به پایان می رسد و تمدید نمی شود و طبق ضوابط قبلی واردات اجرا می شود.

این در حالی است که واردات خودرو از سال ۱۳۹۷ به دلیل شرایط و محدودیت های ارزی ممنوع شده بود و طرح لغو آن همواره با مخالفت هایی به ویژه از سوی بانک مرکزی به دلیل هزینه های ارزی همراه بود. این در حالی است که حدود ۱۲ هزار دستگاه خودرویی که قبل از ممنوعیت ترخیص شده بودند، مدتها اجازه ترخیص از انبارها و گمرکات گمرکی را نداشتند، اما حتی اگر برای ترخیص و پس از چندین مصوبه دولتی بودند، برخی از آنها ترخیص شدند، اما باز هم بیش از ۲۰۰۰. ماشین ها هنوز مردد هستند.

در این صورت با توجه به تاییدیه وزارت صمت مبنی بر واردات خودرو و اعلام پایان ممنوعیت حدود یک ماه دیگر در اردیبهشت ماه، چه تصمیمی برای لغو مجوز واردات خودروهای سواری در قانون بودجه و ارز ویژه اتخاذ خواهد شد. ? مشخص نیست این واردات چگونه به دست می آید و چگونه پردازش می شود.