حذف از دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه – POLITICO – DELETTE DELETTE


برای گوش دادن به این مقاله روی دکمه پخش کلیک کنید

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، یکشنبه، پیش از مارین لوپن، رهبر راست‌گرایان افراطی پیروز شد، اما او در دور دوم نبرد بسیار نزدیک‌تری نسبت به پنج سال پیش دارد.

اگرچه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مکرون باید دو هفته دیگر ریاست جمهوری را بر عهده بگیرد، اما نتایج دور اول نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور کنونی نمی‌تواند روی موفقیت‌های خود استراحت کند.

لوپن می تواند روی رای دهندگان تلویزیون راست افراطی که به سیاستمدار اریک زومور تبدیل شده است حساب کند و از هوادارانش خواست در ۲۴ آوریل از او حمایت کنند. عدم قطعیت زیادی در مورد این ترکیب وجود دارد، زیرا رأی دهندگان آن گروه متنوع هستند. بسیاری احتمالاً در دور دوم رأی ممتنع خواهند داد، در حالی که برخی دیگر بین رئیس جمهور فرانسه و لوپن اختلاف نظر خواهند داشت.

پنج گزیده از دور اول انتخابات ریاست جمهوری:

۱. مکرون و لوپن برای یک شب در بازداشت سیاسی هستند

تکرار دور دوم ۲۰۱۷ توسط فرانسه، تحلیل سیاسی مکرون و لوپن را تأیید می کند: اینکه شکاف چپ و راست دیگر مربوط به فرانسه نیست و رویارویی بین بلوک اصلی طرفدار اروپا و اروپا جایگزین شده است. به روی جهان و از سوی دیگر به روی ملی گرایان باز است.

هر دو نامزد نمرات بالاتری نسبت به پنج سال پیش داشتند که راست و چپ سنتی را در موقعیت ضعیف تری قرار داد. مکرون از ۲۴ درصد در سال ۲۰۱۷ در دور اول ۲۷.۶ درصد در روز یکشنبه لوپین از ۲۱.۳ درصد به ۲۳.۴ درصد افزایش یافت.

شکاف بین آنها بیشتر از همیشه است و نشان می دهد که ماکرون با وجود جنجال در آخرین مایل مبارزات انتخاباتی، از جمله استفاده بیش از حد از شرکت های مشاوره دولتی، بیشترین آرا را به دست آورد. اما بلوک راست افراطی مارین لوپن، اریک زیمور و نیکلاس دوپون آگنیان با هم او بیش از ۳۰ درصد آرا را به دست آورد.

۲. ترامپ را نکشید

زامار، یک کارشناس تلویزیونی ۶۳ ساله که تبدیل به سیاستمدار شد، در ماه اکتبر پس از مکرون در رتبه دوم قرار گرفت. اما در نظرسنجی‌ها پس از رنج بی‌اعتمادی در زمان شروع جنگ در اوکراین و اظهارات قبلی در تمجید از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، به شدت کاهش یافته است. متوسط ​​​​۷٪ امتیاز.

با وجود مبارزات شدید آنها در طول مبارزات انتخاباتی، او به سرعت از مارین لوپن حمایت کرد.

زومار در سخنرانی روز یکشنبه خود گفت: “من با مارین لوپن مخالفم، اما مردی روبروی مارین لوپن است که دلش برای دو میلیون مهاجر تنگ شده است، بنابراین اگر دوباره او را از دست بدهد بدتر خواهد بود.” منتخب – به همین دلیل است که من از رای دهندگان می خواهم به مارین لوپن رای دهند.

این که آیا این بدان معناست که یک اتحاد بلندمدت راست افراطی وجود خواهد داشت یا خیر، یک سوال باز است. نیکلاس بی. و ژیلبر کولار – دو نماینده پارلمان اروپا که لوپن را ترک کردند و به حزب پیوستند – از اتحاد احتمالی با لوپن در صورت پیروزی در دور دوم حمایت نکردند.

۳. غمگین، آخرین نفری که در سمت چپ ایستاده بود کارکنان را غافلگیر کرد

ژان لوک ملانشون که با ۲۲ درصد آرا در جایگاه سوم قرار گرفت، به کسب اکثریت جناح چپ نزدیک شد. این بزرگترین شگفتی دور اول است اگرچه نظرسنجی ها رشد او را در هفته های اخیر نشان می دهد، اما انتظار نمی رفت که او پس از لوپن تا این حد به او نزدیک شود.

در چند هفته گذشته، او در نظرسنجی ها رشد کرده و در نهایت از این که تنها نامزد فعال جناح چپ در نظر گرفته شود، سود برده است. سایر نامزدهای جناح چپ، از جمله کمونیست فابیان راسل و یانکی مجیک از حزب سبز، بدتر از حد انتظار عمل کردند.

انتظار می رود رای دهندگان آن نقش مهمی در دور دوم ایفا کنند. او سه بار در سخنرانی تحلیف خود در روز یکشنبه تکرار کرد: “شما نباید به مادام لوپن رای دهید.” با این حال، او خواستار رای خاصی برای مکرون نشد و آن را به رای دهندگان واگذار کرد: رای ندادن و حمایت از رئیس جمهور فرانسه.

نزدیک به نیمی از رای دهندگان دلشکسته در دور دوم رای ممتنع دادند. نظرسنجی Ifof انتظار می رود روز یکشنبه و بقیه بین مکرون و لوپن تقسیم شود.

۴. احزاب حاکم قبلی مرده اند

انتخابات ریاست جمهوری به آنچه ماکرون در سال ۲۰۱۷ آغاز کرده بود پایان داد: دو حزب حاکم سابق – حزب سوسیالیست و حزب محافظه کار جمهوری خواه – برای همیشه آسیب دیدند و دشوار است که ببینیم چگونه می توانند بهبود یابند.

انتظار می رود والری پکرز از Les Républicains کمتر از ۵ درصد امتیاز کسب کند. این مایه شرمساری مضاعف است: نه تنها این پایین‌ترین امتیاز برای حزب او در تاریخ است، بلکه به این معنی است که جمهوری‌خواهان احتمالاً هزینه‌های مبارزات انتخاباتی را بازپرداخت نخواهند کرد – زیرا احزاب برای بدست آوردن پول خود باید به آستانه ۵ درصد برسند. به عنوان مثال، به عقب نگاه کنید.

جنجال‌های طولانی‌مدت پس از نتایج به وجود آمد، پکرز گفت که به مکرون رای خواهد داد و رقیب راست افراطی او اریک چوتی گفت که به مکرون رای نخواهد داد.

در مورد شهردار پاریس – وزیر سوسیالیست آن هیدالگو، او حتی نتوانست به ۲٪ برسد. این سه برابر کمتر از امتیاز پایین تاریخی بنوا آمون، نامزد سوسیالیست در سال ۲۰۱۷ است.

۵. کمتر از حد انتظار اجتناب کنید

میزان پرهیز مطمئناً بالا بود، اما نه در حد انتظار.

Ipsos حدود ۲۶ درصد از پرهیز را تخمین می زند. این رقم بالاتر از سال ۲۰۱۷ است، زمانی که ۷۷ درصد از واجدین شرایط رای دادند و ۲۳ درصد در خانه ماندند.

با این حال، سطح محدودیت ها کمتر از سال ۲۰۰۲ است. دو دهه پیش، نزدیک به ۲۸.۵ درصد از فرانسوی ها تصمیم گرفتند در خانه بمانند، که به پدر مارین، ژان ماری لوپن، کمک کرد تا برای اولین بار به دور دوم برسد.

این یافته برخی از پاسخ دهندگان را که پیش بینی کرده بودند ۳۰ درصد از افراد واجد شرایط کار نمی کنند، مخالفت می کند.