رژیم لاغری سریع

جنگ در اوکراین ایالات متحده و اتحادیه اروپا را مجبور به تضعیف انرژی روسیه می کند


بایدن در گفتگو با اورسولا فون لین، رئیس کمیسیون اروپا، گفت مشکل اصلی «کمک به اروپا برای کاهش هرچه سریع‌تر وابستگی خود به گاز روسیه است». و اروپا که برای ۴۰ درصد گاز طبیعی مورد استفاده برای گرم کردن خانه ها، تولید برق و تولید برق به مسکو وابسته است، به کمک نیاز دارد.

یک اشتباه اقتصادی با پیامدهای ژئوپلیتیکی عظیم، بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا به خود اجازه داده اند در طول سال ها به طور فزاینده ای بر سوخت های فسیلی روسیه تکیه کنند، به امید بیهوده تجارت در خصومت های جنگ سرد در قاره ای که اغلب درگیر درگیری است.

این رویه دیرینه به این معنی است که بلوک ۲۷ کشور به سادگی نمی تواند واردات انرژی روسیه را به عنوان بخشی از تحریم های غرب برای مجازات مسکو به دلیل تهاجم یک ماه پیشش متوقف کند.

تغییر سیاست انرژی کمتر از تبدیل LNG به دریای طوفانی نیست. در واقع سالها طول خواهد کشید.

اینجاست که بایدن از روز جمعه به اجرا گذاشته شود. بر اساس این طرح، ایالات متحده و بسیاری از افراد همفکر خود، صادرات LNG به اروپا را در سال جاری ۱۵ میلیارد متر مکعب افزایش خواهند داد. این صادرات در سال‌های آینده سه برابر خواهد شد، که اگر اتحادیه اروپا بتواند از ادعای خود مبنی بر خلاص شدن از واردات روسیه ظرف پنج سال حمایت کند، ضروری است.

فون لین گفت: «ما اکنون در مسیر درستی هستیم تا از گاز روسیه فاصله بگیریم و به تامین کنندگان قابل اعتماد و قابل اعتماد دوستان و شرکای خود تبدیل شویم.

سرمایه گذاری هنگفتی مورد نیاز خواهد بود و ممکن است رسیدن LNG بیشتر به اروپا دشوار باشد. تسهیلات صادراتی ایالات متحده اکنون با ظرفیت کامل کار می کنند و بیشتر پایانه های جدید هنوز در مراحل برنامه ریزی هستند. اکثر محموله ها از ایالات متحده اکنون به اروپا می روند.

حتی اگر ایالات متحده بتواند گاز بیشتری را برای اروپا تامین کند، این قاره ممکن است برای تامین آن دچار مشکل شود. پایانه های واردات در مناطق ساحلی واقع شده اند و سیستم خط لوله اروپا تمام اتصالات لازم برای ارسال گاز طبیعی به کل قاره را ندارد.

اما اروپا هر کجا که ممکن است به دنبال راه حلی است. برخی از کشورها – از جمله آلمان، ایتالیا و بلغارستان – بیش از سایرین به گاز روسیه وابسته هستند و تلاش ها برای دستیابی به توافق، چه برای خروج سریعتر و چه برای اعمال تحریم ها، پیچیده تر شده است.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، گفت که ممنوعیت فوری انرژی برای هزاران شغل هزینه خواهد داشت و نه گرم کردن مدارس و خانه ها. در همین حال، اروپا هنوز ذخایر گازی را که زمستان گذشته کاهش یافته بود، تکمیل نکرده است.

با این حال، LNG را نمی توان از ابتدا ایجاد کرد. پایانه های صادراتی برای تبدیل گاز به مایع فوق خنک و سپس یک ایستگاه گیرنده در انتهای دیگر برای تبدیل مجدد آن به گاز برای ورود به سیستم خط لوله اروپا مورد نیاز است. این ایستگاه ها میلیاردها هزینه دارد و ساخت آن سال ها طول می کشد. با توجه به قیمت‌های گاز از بحران‌ها و جنگ‌های انرژی گرفته تا بازارهای بی‌ثبات انرژی، پایانه‌ها و تانکرها در سراسر جهان اکنون به طور کامل رزرو شده‌اند و مشتریان را مجبور به رقابت برای منابع موجود می‌کند.

اگرچه ابتکار ایالات متحده و اتحادیه اروپا احتمالاً نیازمند تسهیلات جدید برای واردات LNG است، کاخ سفید گفت که هدف آن کاهش وابستگی بلندمدت به سوخت‌های فسیلی از طریق بهره‌وری انرژی و منابع انرژی جایگزین است.

اما فعالان آب و هوا از این توافق انتقاد کرده و در عوض از ایالات متحده و اتحادیه اروپا خواستار تمرکز بر انرژی های تجدیدپذیر و کاهش تقاضا برای سوخت های فسیلی شده اند.

رافائل هانوتو، مشاور ارشد سیاستگذاری در گروه زیست محیطی E3G مستقر در بروکسل، گفت: «این یک راه حل در دسترس و پایدارتر است که اروپا را به زیرساخت ها یا معاملاتی که به آن نیاز ندارد گره نمی زند».

بر اساس گزارش مرکز گاز طبیعی، یک گروه لابی صنعتی، ایالات متحده صادرات LNG خود را در سال های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش داده است که اکثر آنها اکنون به اروپا منتقل شده اند. اگرچه بسیاری از عرضه‌ها به خریداران قبلاً توافق شده است، اما هنوز جای مانور وجود دارد.

Emily McClellan، تحلیلگر بازار گاز در ریستاد گفت: «ایالات متحده در موقعیت منحصر به فردی برای داشتن LNG انعطاف پذیر است که می تواند به اروپا یا آسیا منحرف شود، بسته به اینکه چه کسی مایل به پرداخت این قیمت است.

بر اساس این توافق، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت که دولت به تلاش های موجود خود برای تامین LNG ادامه خواهد داد، در حالی که اروپا به مرور زمان متعهد به تقاضای پایدار حدود ۵۰ میلیارد متر مکعب خواهد شد.

آلمان، غول صنعتی در اروپا، در حال حاضر سخت کار می کند تا گاز را از پایانه های ساحلی تامین کند، به ویژه پس از تعلیق تصویب خط لوله گاز طبیعی روسیه استریم ۲ در ماه گذشته.

برنامه دولت برای تعطیل کردن آخرین نیروگاه هسته‌ای آلمان در سال جاری و حذف تدریجی انرژی زغال‌سنگ تا سال ۲۰۳۰، تا زمانی که انرژی تجدیدپذیر کافی برای اقتصاد بزرگ اروپا تولید شود، به شدت به گاز طبیعی به‌عنوان یک «پل» متکی است.

معاون نخست وزیر روبرت هابک گفت که آلمان اکنون انتظار دارد تا اواسط سال ۲۰۲۴ کاملاً از گاز روسیه مستقل شود. برای انجام این کار، دولت استفاده از سه پایانه شناور را تضمین کرده است که قادر به هدایت LNG توسط کشتی هستند. ، به شکل گاز برگشت پذیر فعالیت می کند و سخت در تلاش است تا پایانه های LNG دائمی برای واردات طولانی مدت بسازد.

کلارا دووینو، یک فعال جوان در کنفرانس آب و هوا در برلین گفت: “وقتی پایانه ها به ما کمک کنند، می توانیم به انرژی های تجدید پذیر روی بیاوریم.”

————

خبرنگاران آسوشیتدپرس، کریس ماگاریان و سام پیترکین در بروکسل، کیتی بوسوویتز در نیویورک و فرانک جردن در برلین.