جسد گورباچف ​​در مسکو در مراسم تشییع جنازه توسط پوتین مورد تحقیر قرار گرفت


مسکو – میخائیل گورباچف، رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی، که اصلاحات گسترده ای را تبلیغ می کرد که به پایان جنگ سرد و تسریع در فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی کمک کرد، روز شنبه پس از تشییع جنازه با حضور هزاران عزادار به خاک سپرده شد، اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه مورد آزار قرار گرفت.

امتناع کرملین از اعلام رسمی مراسم تشییع جنازه دولتی نشان دهنده نارضایتی این کشور از میراث گورباچف ​​است که در سراسر جهان به دلیل سرنگونی پرده آهنین مورد احترام است، اما بسیاری در داخل کشور به دلیل فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و بحران اقتصادی پس از آن. . او میلیون ها نفر را بلعید، تحقیر شد. برای فقر

روز پنجشنبه، پوتین خود روی تابوت گورباچف ​​در بیمارستانی در مسکو گل گذاشت و در آنجا درگذشت. کرملین اعلام کرد که مشغله کاری رئیس جمهور مانع از شرکت وی در مراسم تشییع جنازه شده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به سوالی درباره وظایف مشخصی که پوتین در روز شنبه انجام خواهد داد، به خبرنگاران گفت که رئیس جمهور یک سری جلسات کاری، تماس های تلفنی بین المللی و نیاز به آمادگی برای یک مجمع تجاری در مسکو برگزار کرده است. روسیه شرقی که هفته آینده در آن شرکت خواهد کرد. .

گورباچف ​​که روز سه شنبه در سن ۹۱ سالگی درگذشت، پس از مراسم خداحافظی در تالار Bellaride شورای اتحادیه های کارگری، کاخ قرن ۱۸ در نزدیکی کرملین، در کنار همسرش Raisa در قبرستان Novodevichy مسکو به خاک سپرده شد. گورستان دولتی از دوران باستان شوروی.

در مراسم روز شنبه، عزاداران از مقابل تابوت باز گورباچف ​​که توسط گارد افتخار احاطه شده بود، رفتند و در حالی که موسیقی دولتی پخش می شد، گل گذاشتند. ایرینا دختر گورباچف ​​و نوه هایش کنار تابوت نشستند.

تالار بزرگی با ستون‌های حاشیه‌دار، میزبان مهمانی‌های رقص برای اشراف تزاری بود و به‌عنوان مکانی برای نشست‌ها و کنفرانس‌های عالی رتبه و همچنین مراسم تشییع جنازه دولتی در دوران شوروی عمل می‌کرد. هنگامی که آنها وارد ساختمان شدند، عزاداران یک نگهبان افتخاری را دیدند که در کنار پرتره بزرگ گورباچف ​​ایستاده بود و با لبخندی بزرگ ایستاده بود، یادآور حس شوخ طبعی که او پس از آوردن یک سری از سلف بیمار به رهبری شوروی آورده بود.

حضور مردم به حدی بود که تماشا برای دو ساعت دیگر از دو ساعت اعلام شده تمدید شد.

علیرغم انتخاب مکان رسمی برای تشییع جنازه، کرملین از توصیف آن به عنوان یک تشییع جنازه دولتی خودداری کرد و پسکوف گفت که این مراسم دارای “عنصری” مانند گارد افتخار و کمک دولت در سازماندهی آن خواهد بود. او توضیح نداد که چه تفاوتی با مراسم تشییع جنازه ایالتی دارد.

مراسم روز شنبه شامل تمام تزیینات تشییع جنازه دولت به جز نام بود، از جمله پرچم ملی که بر روی تابوت گورباچف ​​بسته شده بود. با غازها که به هوا پرواز می کنند و گروه کوچکی در حال نواختن سرود ملی روسیه هستند که از همان لحن سرود ملی شوروی استفاده می کنند.

اما اعلام رسمی مراسم تشییع جنازه گورباچف ​​مستلزم حضور پوتین و درخواست از مسکو برای دعوت از رهبران خارجی است، کاری که در بحبوحه افزایش تنش ها با غرب پس از اعزام نیرو به اوکراین، تمایلی به انجام آن نداشت.

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه به ریاست پوتین که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ رئیس جمهور روسیه بود، در مراسم خداحافظی شرکت کرد. او بعداً در یک کانال اپلیکیشن پیام رسانی پستی منتشر کرد که در آن به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ اشاره کرد و ایالات متحده و متحدانش را به تلاش برای مهندسی تقسیم روسیه متهم کرد، سیاستی که او آن را «بازی شطرنج با مرگ» نامید. او آن را توصیف کرد.»

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، منتقد مکرر تحریم های غرب علیه روسیه، روز شنبه در مراسم خداحافظی شرکت کرد. سفرای دیگر در آمریکا، انگلیس، آلمان و کشورهای غربی نیز حضور داشتند.

این مراسم نسبتا ساده با مراسم تشییع جنازه دولتی مجلل بوریس یلتسین در سال ۲۰۰۷، اولین رهبر روسیه پس از شوروی که پوتین را به عنوان جانشین مورد نظر خود منصوب کرد، در تضاد است و زمینه را برای کناره گیری از ریاست جمهوری فراهم کرد.

یلتسین همچنین در گورستان نوودویچی دفن شده است، جایی که تعدادی از روس‌های مشهور از جمله دیمیتری شوستاکوویچ، سرگئی پروکوفیف و آنتون چخوف در آن زندگی می‌کنند. نیکیتا خروشچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی که در سال ۱۹۶۴ سرنگون شد، در میان کسانی بود که در آنجا دفن شدند.

رویداد خداحافظی تحت الشعاع این درک قرار گرفت که صراحت مورد حمایت گورباچف ​​در دوران پوتین فلج شده بود.

الیا، یک کارمند خدمات مالی در اوایل سی سالگی که از ذکر نام خانوادگی خود خودداری کرد، گفت: «می‌خواهم از شما به خاطر آزادی دوران کودکی‌ام که امروز نداریم، تشکر کنم.

او با استفاده از کلمه روسی برای اصلاح یا بازسازی ابتکار گورباچف ​​گفت: “من پسر پرسترویکا هستم.”

یولیا پریودنایا، یکی دیگر از عزاداران، گفت: «ای کاش افراد بیشتری مانند او در تاریخ خود داشتیم. ما به چنین سیاستمدارانی نیاز داریم تا وضعیت جهانی را در زمانی که در آستانه جنگ جهانی سوم بود حل کنند.»

گریگوری یاولینسکی، رهبر حزب لیبرال یابلوکو که در زمان گورباچف ​​روی طرح‌های اصلاحات اقتصادی کار می‌کرد، «این فرصت را به مردم داد تا آنچه را که فکر می‌کنند بگویند – چیزی که روسیه قبلاً نداشته است».

پوتین که زمانی از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به عنوان “بزرگترین فاجعه ژئوپلیتیکی قرن” ابراز تاسف کرد، از انتقاد مستقیم شخصی از گورباچف ​​اجتناب کرد، اما بارها از او به دلیل شکست در تضمین تعهدات کتبی غرب برای پایان دادن به گسترش ناتو به شرق انتقاد کرد. او گناهکار بودن خود را انکار می کند. . . این موضوع برای دهه‌ها به روابط روسیه و غرب آسیب رسانده و به تنش‌هایی دامن زده است که با اعزام نیرو به اوکراین در ۲۴ فوریه توسط رهبر روسیه منفجر شد.

پوتین در نامه تسلیت روز چهارشنبه خود برای پرهیز از ستایش یا انتقاد مستقیم، گورباچف ​​را مردی توصیف کرد که “تاثیر زیادی بر روند تاریخ جهان داشته است.”

پوتین گفت: “او کشور را در میان چالش های بزرگ سیاسی، اقتصادی و اجتماعی از طریق تغییرات دشوار و مهم هدایت کرد. او به خوبی می دانست که اصلاحات لازم است و سعی کرد راه حل هایی برای مشکلات حاد ارائه دهد.

ابهام کرملین در مورد گورباچف ​​در برنامه های تلویزیون دولتی منعکس شد که او را در سطح جهانی ستایش می کردند و امید زیادی به اصلاحات او داشتند، اما او را به دلیل فرو بردن کشور در آشفتگی سیاسی و مشکلات اقتصادی و ناتوانی در دفاع درست از منافع سرزنش می کردند. غرب.