جدیدترین اخبار اینترنت ماهواره ای در ایران


جدیدترین اخبار اینترنت ماهواره ای در ایران

دیدارنیوز – سامانه‌های ماهواره‌ای با توجه به ویژگی‌های ذاتی خود مانند پایداری، انعطاف‌پذیری، تأخیر کم، ظرفیت زیاد و ارزان بودن، می‌توانند به کاهش شکاف دیجیتالی کشور کمک کرده و به مناطق محروم و دورافتاده و به عنوان بخش مهمی از زیرساخت‌ها اشاره کنند. خدمات اساسی معماری شبکه ملی اطلاعات پیچیده است. در همین راستا شرکت فضایی اسپیس ایکس پروژه اینترنت ماهواره ای «استارلینک» را در سال ۲۰۱۵ با هدف پوشش گسترده اینترنتی راه اندازی کرد.

اسپیس ایکس در آن زمان اعلام کرد که قصد دارد با ارسال هزاران ماهواره به مدار، اینترنت را در سراسر جهان در دسترس قرار دهد. بر اساس گزارش ها، دسترسی به اینترنت Starlink از طریق دیش های ماهواره ای در دسترس عموم قرار خواهد گرفت که انتظار می رود قیمت آن بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار باشد. نصب آن نیاز به دانش فنی خاصی ندارد و دیش به طور خودکار جهت خود را بر اساس مجموعه ای از محرک های نصب شده در زیر دیش تنظیم می کند.

در مارس ۲۰۱۶، مرکز ملی فضای مجازی رویکرد خود را در قبال سامانه‌های ماهواره‌ای به‌گونه‌ای ارائه کرد که اپراتورهای ماهواره‌ای را ملزم می‌کرد تا بر اساس معاهدات فضایی بین‌المللی، اصول و مقررات سازمان ملل متحد و فدراسیون‌های تخصصی مربوطه عمل کنند و باید قوانین ملی را رعایت کنند. استقلال و حاکمیت دولت ها در زمینه ارتباطات و حفاظت از کانال های تبادل اطلاعات رسمی به منظور جلوگیری از هرج و مرج و مبارزه با جرایم سایبری.

ایران دارای مقررات منطقه ای برای استفاده از فناوری های ماهواره ای است

در همین حال، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اینترنت ماهواره‌ای گفت: فناوری اینترنت ماهواره‌ای در حال حاضر راه‌اندازی شده است. ما مقررات منطقه ای برای استفاده از فناوری های ماهواره ای داریم و هر شرکتی که بخواهد در این زمینه فعالیت داشته باشد در صورت رعایت قوانین بین المللی باید از ما مجوز بگیرد و در صورت عدم رعایت مانند بسیاری موارد دیگر باید از ما مجوز بگیرد. باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرد. ما نباید از اینترنت ماهواره ای هراسی داشته باشیم، بلکه باید خود را برای گسترش این فناوری آماده کنیم و به آن اعتماد کنیم، زیرا بدانیم که اینترنت ماهواره ای با استفاده از فرصت های ایجاد شده قطعا تهدیدی برای ما نیست.

پس از اینکه اسپیس ایکس اعلام کرد اینترنت ماهواره ای به زودی جهانی خواهد شد، بازار کلاهبرداری در شبکه های اجتماعی داغ شد و برخی از گیرندگان اقدام به خرید و فروش تجهیزات اینترنت ماهواره ای کردند، اما در همان زمان کارشناسان اعلام کردند که این تجهیزات برای فروش در کانال های تلگرامی موجود نخواهد بود. و سایت ها ، اما برای دریافت این سرویس باید در سایت اسپیس ایکس ثبت نام کنید.

همچنین پس از شروع جنگ روسیه و اوکراین، اخباری مبنی بر فعالیت اینترنت ماهواره‌ای در اوکراین منتشر شد و کاربران را بر آن داشت که این فناوری در ایران نیز قابل استفاده باشد، در حالی که کارشناسان معتقد بودند استارلینک اینترنت ماهواره‌ای در اوکراین را از طریق اینترنت ماهواره‌ای ارائه می‌کند. دولت و رگولاتور مجوزها و با توجه به وضعیت جنگی این امکان سریعتر از حد معمول فراهم شد، برخلاف هند که در ابتدا به دلیل بیانیه و اعتراض دولت فقط مجاز به ثبت نام در وب سایت استارلینک بود. این کشور، فرآیند ثبت نام خود متوقف شده است.

از سوی دیگر، ایران، آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر عضو اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) هستند و برای ارائه خدمات مخابراتی در هر کشوری باید از رگولاتور آن کشور مجوز دریافت کنند و در در عین حال لازم به ذکر است که اسپیس ایکس یک شرکت آمریکایی است و ملزم به رعایت قوانین دولت آمریکا است و حتی در صورت کسب مجوز از ایران به دلیل مشکلات تحریم های آمریکا علیه ایران به ایران خدمت نخواهد کرد. و شرکت اهداف تجاری در نهایت باید دید سرویس اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس در آینده در چه شرایطی قرار خواهد گرفت.