جام جهانی ۲۰۲۲ آخرین داور افغانی!


علی رضا فغانی

دیدارنیوز شقایق آسیاییعلیرضا فغانی داور بین المللی ایرانی که در صورت حضور در جام جهانی قطر سومین تجربه داوری خود را در بالاترین سطح فوتبال جهان تجربه می کند، یکی از پرافتخارترین بازیکنان ایران از نظر حضور در جام جهانی است. جهان جامی است و هیچ کدام از ستاره های فوتبال ایران چنین رکوردی ندارند. اما در کمال تعجب اهالی فوتبال، او در روزهای اخیر از لیست نخبگان داوران ایرانی حذف شد و این موضوع بحث های زیادی را به راه انداخت.

علیرضا فغانی که از دو سال پیش از ایران مهاجرت کرده و عمدتاً در استرالیا زندگی می کند، هرگز رابطه خود را با فدراسیون فوتبال قطع نکرده است، بلکه اخیراً در لیگ برتر فوتبال نساجی را به صدا درآورده است. در این شرایط خیلی بعید بود که نام علیرضا فغانی در لیست داوران فوتبال ایران نباشد، اما زمانی که خروجی این لیست در سایت الاتحاد منتشر شد، با تعجب دیدیم که نام فغانی در این لیست نیست. نام ایرانیان بازبینی کننده از آنجایی که شرط سنی داوری لغو شده است، سن فغانی نباید تاثیری در این تصمیم داشته باشد.

البته این لیستی که برای سال ۲۰۲۳ برای فدراسیون جهانی اعلام شد، روی داوری جام جهانی تاثیری ندارد و به عنوان داور ایرانی راهی جام جهانی قطر می شود.

موضوع مهم مربوط به حکم آینده این قاضی برجسته در ایران است. توجیهات خداداد افشاریان رئیس کل دادگستری در این مورد قانع کننده نیست. یک بار سن خود را ملاک قرار می دهد و بار دیگر مهاجرت خود را دلیل اصلی می داند.

خداداد افشاریان می گوید: غنی حکم ما نیست! به خاطر جام جهانی، هم کشور و هم فدراسیون به دلیل اعتبار ما تصمیم گرفتند که او در لیست باشد. حالا که جام جهانی تمام شده به خاطر آن نمی توانیم از نام داوران داخلی بگذریم.

با توجه به مهاجرت غنی به استرالیا، پیگیری کردیم که آیا او می تواند با سهمیه داوری استرالیا و داوری در جام ملت های آسیا ۲۰۲۳ به کار خود ادامه دهد؟ اما طبق قوانین استرالیا، فغانی تنها پس از ۵ سال از دریافت تابعیت می تواند در لیست نخبگان حاکمان استرالیا قرار گیرد.

به هر حال با توجه به جوان بودن داوری ایران یا شاید مجازات حمایت از اتفاقات اخیر یا هر اسمی که با شرایط کنونی جام جهانی قطر می گذاریم، باید احکام اخیر فغانی را تحت نظر ایرانیان در نظر بگیریم. پرچم در عرصه بین المللی

او امروز با انتشار پستی در اینستاگرامش گفت: پایان همیشه خوب است. اگر هنوز خوب نیست، یعنی تمام نشده است، پس ادامه دهید…

وی در ادامه این پست به این نکته نیز اشاره کرد که تمام تمرکز و کمک من آمادگی بدنی برای حضور در مسابقات قطر است. امیدوارم تصمیمات اخیر نیز با توجه به توانایی و استعداد همکاران جوانم موجب شکوفایی بیشتر داوران شود.