توکیو می گوید کره شمالی برای اولین بار در پنج سال گذشته یک موشک بالستیک به سمت ژاپن شلیک کرد


نیروهای آمریکایی در حال برنامه ریزی برای اقدام احتمالی کره شمالی هستند

نیروهای آمریکایی و کره جنوبی برای پاسخ به حمله کره شمالی آموزش می بینند

۰۳:۵۱

سئول، کره جنوبی – کره شمالی روز سه‌شنبه برای اولین بار در پنج سال گذشته یک موشک بالستیک بر فراز ژاپن شلیک کرد و ژاپن را مجبور کرد در میان کلاهک هسته‌ای که می‌تواند به داخل خاک آمریکا پرواز کند و به طور بالقوه دور از دسترس باشد و قطارها را متوقف کند، هشدار تخلیه صادر کند.

برخی کارشناسان گفتند این پرتاب تحریک‌آمیزترین نمایش تسلیحات کره شمالی در سال جاری بود و آزمایش‌های موشکی را برای ساخت یک زرادخانه هسته‌ای افزایش داد که می‌تواند متحدان ایالات متحده و ایالات متحده را برای کسب امتیاز از خارج تهدید کند. .

پرواز تخمینی این موشک ۲۸۰۰ مایلی طولانی‌ترین پرواز در میان موشک‌های کره شمالی بود، اگرچه کره شمالی قبلاً سلاح‌های بالقوه دوربرد را در زوایای بالا برای بازدارندگی سایر کشورهای همسایه پرتاب کرده بود.

ایالات متحده به شدت “تصمیم خطرناک و بی پروا” کره شمالی برای پرتاب آنچه را که “موشک بالستیک دوربرد” بر فراز ژاپن توصیف کرد، محکوم کرد.

کره شمالی موشکی را بر فراز ژاپن پرتاب کرد
مردی گزارش خبری تلویزیونی درباره پرتاب موشک بالستیک کره شمالی بر فراز ژاپن در یک ایستگاه راه آهن در سئول، کره جنوبی در ۴ اکتبر ۲۰۲۲ را تماشا می کند.

کیم هونگ جی/ رویترز

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، تماس‌های جداگانه‌ای با همتایان ژاپنی و کره‌ای خود داشت و به گفته وزارت امور خارجه، این سه «عمیقاً نگران پرتاب موشک، بی‌اعتنایی آشکار آن به قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت سازمان ملل و پیامدهای عمیق بی‌ثبات‌کننده آن برای موشک بودند. منطقه”

آدریان واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی در بیانیه ای گفت: «ایالات متحده به تلاش های خود برای محدود کردن توانایی (کره شمالی) برای توسعه موشک های بالستیک ممنوع و سلاح های کشتار جمعی، از جمله با متحدان و شرکای سازمان ملل، ادامه خواهد داد.

چارلز میشل، رئیس شورای اروپا نیز در توییتی این پرتاب را به شدت محکوم کرد و آن را «تجاوز غیرموجه و نقض آشکار قوانین بین‌المللی» خواند.

یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی پیشتر گفته بود که این موشک برد متوسط ​​دارد، در حالی که یاسوکازو هامادا، وزیر دفاع ژاپن گفت که احتمالا برد متوسط ​​یا بلندتر دارد. برخی کارشناسان می گویند که اگر پرتاب روز سه شنبه شامل یک موشک دوربرد می شد، می توانست آزمایش یک سلاح به سمت ایالات متحده باشد.

در اولین برنامه “J Alert” از سال ۲۰۱۷، مقامات ژاپنی به ساکنان مناطق شمال شرقی هشدار داده اند که به پناهگاه ها نقل مکان نکنند. .

قطارها در مناطق هوکایدو و آئوموری برگزار می شدند تا اینکه دولت اعلام کرد ظاهراً یک موشک کره شمالی در اقیانوس آرام فرود آمده است. و در ساپورو، مرکز استان شمالی‌ترین جزیره هوکایدو ژاپن، متروها به طور موقت بسته شدند و ایستگاه‌ها در صبح مملو از مسافران بودند.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن به خبرنگاران گفت که تیراندازی اخیر یک “اقدام بی پروا” بود که من آن را به شدت محکوم می کنم.

کره جنوبی هشدار داده است که پرتاب‌های مکرر موشکی کره شمالی تنها انزوای بین‌المللی این کشور را عمیق‌تر می‌کند و سئول و واشنگتن را بر آن می‌دارد تا توانایی‌های بازدارندگی خود را تقویت کنند.

یون گفت که “تحریک های هسته ای بی پروا” کره شمالی با واکنش شدید جنوب و جامعه بین المللی گسترده تر مواجه خواهد شد.

بر اساس برآوردهای کره جنوبی و ژاپن، برد این موشک در حدود ۲۸۰۰ تا ۲۸۶۰ مایل و حداکثر ارتفاع ۶۰۰ تا ۶۲۰ مایل است. حماده گفت این هواپیما در اقیانوس آرام در حدود ۱۹۹۰ مایلی سواحل شمالی ژاپن فرود آمد و هیچ گزارشی مبنی بر خسارت به هواپیماها یا کشتی های ژاپنی گزارش نشده است.

وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد این موشک از هر سلاح دیگری که کره شمالی پرتاب کرده دورتر پرواز کرده است. قبل از پرتاب در روز سه شنبه، پرواز ۲۳۰۰ مایلی هواسونگ-۱۲ در سال ۲۰۱۷ طولانی ترین پرواز کره شمالی بود. قبلاً ICBM ها را از زوایای شیب دار آزمایش کرده بود تا آنها را کوتاه تر کند.

ایالات متحده گفت که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی با همتایان کره جنوبی و ژاپنی خود در مورد پاسخ های مناسب و قوی مشورت کرده است. کره جنوبی و ژاپن جلسات اضطراری شورای امنیت ملی را جداگانه برگزار کردند.

فاصله پروازی این موشک نشان می‌دهد که برد کافی برای حمله به قلمرو گوام در اقیانوس آرام آمریکا، محل استقرار پایگاه‌های نظامی آمریکا که هواپیماهای جنگی پیشرفته‌ای را برای نمایش قدرت در تنش‌های گذشته با کره شمالی به شبه جزیره کره فرستاده‌اند، دارد. در سال ۲۰۱۷، کره شمالی تهدید کرد که در بحبوحه خصومت فزاینده علیه دولت وقت ترامپ، با موشک‌های هواسونگ-۱۲ در نزدیکی گوام «آتش خردکننده» شلیک خواهد کرد.

آخرین آزمایش موشک هواسونگ-۱۲ توسط کره شمالی در ژانویه بود. کره شمالی در آن زمان اعلام کرد که هدف از پرتاب این سلاح برای تایید صحت کلی این سلاح بوده است که به گفته آن‌ها با زاویه بالا شلیک شده تا از پرواز آن بر فراز کشورهای دیگر جلوگیری کند.

حماده گفت که موشک روز سه شنبه ممکن است هواسونگ-۱۲ دیگری باشد.

کیم دونگ یوپ، استاد دانشگاه مطالعات کره شمالی سئول، گفت که کره شمالی می توانست یک Hwasong-12 یا حتی یک ICBM را نزدیکتر به مسیر بالستیک معمولی اما کوتاهتر از برد کامل آزمایش کند. کیم گفت، اگر این یک ICBM باشد، هدف از پرتاب آزمایشی این است که ببینیم آیا کلاهک می تواند در شرایط سخت ورود مجدد جوی مقاومت کند یا خیر.

سه شنبه راه اندازی دور پنجم آزمایش های تسلیحاتی کره شمالی در ۱۰ روز گذشته این به عنوان پاسخی واضح به تمرینات نظامی بین کره جنوبی و ایالات متحده و سایر تمرینات بین متحدان از جمله ژاپن در هفته گذشته تلقی می شد. کره شمالی آنها را یک مانور تهاجم می داند.

موشک های شلیک شده در چهار دور اخیر کوتاه برد بوده و در آب های بین شبه جزیره کره و ژاپن سقوط کرده است. این موشک ها قادرند اهدافی را در کره جنوبی هدف قرار دهند.

کره شمالی امسال حدود ۴۰ موشک را در حدود ۲۰ سایت پرتاب مختلف آزمایش کرده است زیرا رهبر کیم جونگ اون تلاش می کند فناوری تسلیحات کشورش را بهبود بخشد و از بازگشت به دیپلماسی هسته ای با ایالات متحده خودداری می کند.

کره شمالی ماه گذشته قانون جدیدی را تصویب کرد که استفاده پیشگیرانه از سلاح های هسته ای را در برخی موارد مجاز می داند، اقدامی که نشان دهنده دکترین هسته ای تهاجمی فزاینده این کشور است. یون روز شنبه نسبت به «پاسخ قاطع» ارتش کره جنوبی و آمریکا در صورت استفاده کره شمالی از سلاح هسته ای هشدار داد.

برخی از کارشناسان خارجی می گویند کره شمالی برای دستیابی به موشک های هسته ای موثر باید بر برخی از فناوری های باقی مانده تسلط پیدا کند. هر آزمایش جدید آنها را به حمله به سرزمین اصلی ایالات متحده و متحدانش با رگبار موشک های هسته ای با بردهای مختلف نزدیک می کند.

برخی کارشناسان می گویند کیم در نهایت به دیپلماسی بازخواهد گشت و از زرادخانه عظیم خود برای تحت فشار گذاشتن واشنگتن برای پذیرش کشورش به عنوان یک قدرت هسته ای استفاده خواهد کرد، اعترافی که او معتقد است به برداشتن تحریم های بین المللی و دیگر مزایای ضروری کمک خواهد کرد.