تهیه اطلس ایمنی تأسیسات و واحدهای عملیاتی در مناطق نفتخیز جنوب


تهیه اطلس ایمنی تأسیسات و واحدهای عملیاتی در مناطق نفتخیز جنوب

دیدارنیوز | به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نفتخیز، محمدرضا نادری اظهار داشت: در گام نخست این طرح و به عنوان نمونه، اطلس ایمنی برای تأسیسات و واحدهای عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان تهیه شده است.

 

وی در ادامه شرح مختصری از اقدامات مناطق نفتخیز جنوب را در حوزه ایمنی، بهداشت و محیط زیست بیان داشت و افزود:‌ تهیه و تنظیم شرح خدمات انجام مطالعات HAZOP و HAZID و ارزیابی کمی به روش QRA ، به روز رسانی دستورالعمل‌های ایمنی، تهیه و به روز رسانی نرم‌افزار پروانه کارهای گرم و سرد  و انجام بازرسی‌های ویژه HSE / آتش‌نشانی از دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه ایمنی طی سال گذشته است.

نادری، درباره مهمترین اقدامات صورت گرفته در حوزه محیط زیست نیز بیان داشت: نظارت و تعیین تکلیف مدیریت پسماند ناشی از عملیات حفاری چاه های نفت و ارتقای فرآیند مدیریت پساب و کنده های حفاری و بررسی گزارشات و پیوست‌های محیط زیستی کلیه طرح های توسعه ای و پروژه ها به خصوص طرح های نگهداشت و افزایش تولید ۲۸ مخزن از جمله اقدامات این حوزه است.

وی، بررسی فنی گزارشات مدیریت پسماند، شاخص های محیط زیستی، گازهای گلخانه ای، آلاینده های هوا، تهیه و ارسال گزارشات مورد درخواست سازمانهای نظارتی و  انجام بازرسی از واحدها و تاسیسات مناطق نفتخیز جنوب و تهیه گزارشات بهبود و اصلاح فرآیندها را از دگیر اقدامات مهم حوزه محیط زیست عنوان کرد.

رییس ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در ادامه در خصوص  اقدامات این اداره در زمینه بهداشت توضیح داد: در سال گذشته سامانه ثبت نتایج معاینات شغلی کارکنان پیمانکاری و همچنین خط تلفن سه رقمی ۱۱۵ شرکتی جهت درخواست  اعزام آمبولانس با همکاری مخابرات این شرکت ایجاد شد.

وی، نظارت بر اجرای دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی در ادارات، تجزیه و تحلیل  ماهانه آمارکارکنان مبتلا به کرونا، مشاوره و پاسخ به  ۲۵۰۰ مکاتبه و تماس تلفنی مسئولین و کارکنان  ستاد، شرکت های تابعه و سازمان های خارج  از شرکت در حوزه بهداشت و بازدیدهای ویژه بهداشتی از ادارات و پیگیری رفع نواقص توسط مسئولین واحدها را از دیگر اقدامات حوزه بهداشت برشمرد.

نادری افزود: پیگیری و نظارت بر تحویل اقلام بهداشتی از جمله ماسک و محلول ضد عفونی به کارکنان، آماده سازی شرح خدمات اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار و پیگیری درخواست خرید ۴۲ دستگاه آمبولانس از دیگر فعالیت‌های بخش بهداشت این اداره محسوب می‌شود.

وی، بررسی مدارک طرح واکنش در شرایط اضطراری (ERP) مربوط به طرح های نگهداشت و افزایش تولید ۲۸مخزن، ارزیابی کیفی  پیمانکاران متقاضی شرکت در مناقصات حفاری در قالب جدول تخصصی شکست  آیتم های بخش های مختلف HSE و برنامه ریزی، نظارت و اجرای چندین مانور با سناریو های به روز و تخصصی در ستاد مناطق نفتخیز جنوب را از مهمترین اقدامات صورت گرفته در حوزه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران اعلام داشت.

رییس ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به اهمیت آموزش‌های ایمنی به کارکنان گفت: در شش ماه دوم سال گذشته ۱۵ دوره آموزش ایمنی برگزار شد ۳۱۶ نفر به میزان ۵۶۸۰ نفر روز، آموزش‌های لازم را فرا گرفتند.