تصمیم برای احیای برجام با ایران است/ تهران در ازای آزادی نماز چیزی دریافت نمی کند – WSNLAB


نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه ای گفت که تصمیم بر سر بازپروری با ایران به توافق رسیده است.

به گزارش ایسنا، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز جمعه در گفت و گو با رادیو عمومی NPR گفت: بایدن سیاست حمایت از ایران در فعالیت های بی ثبات کننده خود در منطقه از طریق تحریم و همکاری با ایران، شرکای شما را دارد. ما در تلاش برای رسیدن به توافق هسته ای با ایران بودیم. زیرا رئیس جمهور متعهد به پیشبرد منافع مردم آمریکا با جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

رابرت مالی با اشاره به اینکه واشنگتن ایران را تحمل نمی کند، گفت: ما هر زمان که لازم باشد برای محافظت از نیروهای خود در برابر شبه نظامیان مورد حمایت ایران از اقدام نظامی استفاده کرده ایم. آمریکا هم ایران را تحریم کرد و دیروز شاهد آخرین تحریم ها علیه ایران بودیم.

وی ادامه داد: همه این موارد مانع از استقامت و تلاش برای دستیابی به توافق هسته ای نشد. زیرا تنها جایگزین این وضعیت بی‌ثباتی بیشتر ایران و نزدیک‌تر کردن ایران به سلاح‌های هسته‌ای است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا به دنبال تغییر رژیم در ایران است؟ وی تصریح کرد: آنچه آمریکا می خواهد حکومتی در ایران است که به حقوق اولیه مردم خود احترام بگذارد. می شنویم که ایران آمریکا، اسرائیل و دیگران را مقصر این حوادث می داند. من فکر نمی کنم آنها باید خیلی دور نگاه کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا طبق بیانیه ایران در حال دستکاری احساسات مردم این کشور هستید، گفت: خیر.

مالی در خصوص مذاکرات وین در اظهارات غیرواقعی درباره ایران گفت: این توافقی بود که ما روی میز نگذاشتیم. این توافق توسط اتحادیه اروپا پیشنهاد شد و طرف های دیگر در ماه مارس با آن موافقت کردند. از آن زمان، ایران هر بار با خواسته های غیرواقعی جدید یا خواسته های اضافی برای توافق هسته ای پای میز مذاکره آمده است. این تنها دیدگاه آمریکایی ها نیست. این دیدگاه اتحادیه اروپا و دیگر شرکت کنندگان در توافقی است که چند ماه است روی میز بوده است. ایران است که باید در این مورد تصمیم بگیرد.

در پاسخ به نماینده آمریکا که آیا ایران در ازای «آزادی نماز» چیزی دریافت می کند؟ او گفت نه. ما هر کاری که لازم باشد برای آزادی سه آمریکایی دیگر انجام خواهیم داد و تا زمانی که این اتفاق نیفتد دست از کار برنخواهیم داشت.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار گفت: آیا کاملا مطمئن هستید که ایران در ازای این آزادی چیزی عایدش نمی شود چرا که گفته اند به دنبال تبادل اسرا هستند. گفت: کاملا مطمئنم. من در این مورد می دانم. گزارش ها حاکی از آن است که هیچ تجارتی در کار نیست. باقر نمازی اجازه خروج پیدا کرد. ما به طور غیرمستقیم در حال مذاکره با ایران برای تامین آزادی سایر شهروندان اتمانی هستیم.

مالی در پایان گفت: نمی‌خواهم وارد جزئیات مذاکراتمان شوم، اما ما به دنبال این هستیم که در زمینه بشردوستانه چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا شهروندان ما بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن به کشور خود بازگردند.

به گزارش ایسنا، مقامات جمهوری اسلامی ایران چندین بار این ادعاها را بی اساس خوانده و اعلام کرده اند که داشتن سلاح هسته ای در دکترین دفاعی کشورمان جایی ندارد.

موضع ایران در مورد مذاکرات وین نیز این است که دستیابی به یک توافق خوب و عادلانه جدی خواهد بود. این توافق باید پایدار باشد و تضمین هایی داده شود، زیرا اگر این تضمین ها وجود داشته باشد، آمریکا نمی تواند از آن خارج شود.

رئیسی در همین زمینه و در پاسخ به این سوال که «ایرانی ها هم می توانند از توافق خارج شوند»، گفت: آمریکایی ها توافق را زیر پا گذاشتند. این اتفاق در یک طرف افتاد. گفتند ما از معامله خارج شده ایم، پس وعده هایشان بی معنی است.

رئیس جمهور ما در پاسخ به این سوال که آیا این بدان معناست که نمی توانید به آمریکایی ها اعتماد کنید؟ وی گفت: به دلیل رفتاری که از آمریکایی ها دیده ایم، نمی توانیم به آنها اعتماد کنیم. بنابراین، اگر تضمینی داده نشود، نمی توان اعتماد کرد.

یکی از روسای جمهور درباره تبادل اسرا با آمریکا نیز گفت: ایرانی ها در حال حاضر در زندان های آمریکا زندانی هستند. این افراد فقط به این دلیل در زندان هستند که سعی کردند از مجازات ها فرار کنند. ما به آمریکایی ها گفتیم که می توانیم در مورد آن صحبت کنیم. این مذاکرات می تواند جدا از مذاکرات وین بین دو کشور انجام شود. این یک مشکل انسانی است. این مشکل قابل مذاکره است.

رئیس جمهور همچنین در بخشی از سخنان خود به فرار ایران از تحریم ها اشاره کرد و گفت: درست است که تحریم ها برای ما موانع و مشکلاتی ایجاد می کند، اما کشورهای دیگر نیز مشمول تحریم هستند. آمریکا با این کار این کشورها را به هم نزدیک کرده و تحریم های آنها را بی اثر می کند. این روش کار نمی کند.

انتهای پیام