تذکر به رییس جمهور درباره زباله‌های دپو شده در سراوان رشت


تذکر به رییس جمهور درباره زباله‌های دپو شده در سراوان رشت

دیدارنیوز ـ محمدرضا احمدی شامگاه چهارشنبه در حاشیه بازدید تیم مستندساز مجلس شورای اسلامی از سایت دپوی زباله سراوان اظهار داشت: برای موضوع ساماندهی پسماند سراوان رشت تذکرات و طرح سوال بسیاری به وزرا و رئیس جمهور داده شد.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر کشور و مسئولان زیادی برای پیگیری موضوع به سراوان آمدند گفت: به دستور قالیباف اکنون گروهی برای پیگیری موضوع به سراوان آمدند تا از سایت سراوان بازدید و با مسئولان مربوطه صحبت کنند.

وی افزود: یکی از اولویت‌های حل معضل پسماند سراوان نخست، بهسازی سایت و گام بعدی انتقال آن به مکان دیگری است و تکمیل نیروگاه زباله‌سوز و کمپوست نیز در دستور کار است همچنین وزیر کشور دستور اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان برای بهسازی سایت سراوان را صادر کرد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: شیرآبه یا زهرآبه‌ای که هر ثانیه ۱۰ لیتر از پسماند سراوان استخراج می‌شود و در روز‌های بارانی به بیش از ۲۰ لیتر می‌رسد وارد سفره‌های زیرزمینی شده و بیماری‌های پوستی، گوارشی، تنفسی و سرطان را به همراه دارد.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به همین علت گیلان دارای رتبه نخست آمار سرطان در سطح کشور است اظهار داشت: البته موضوع پسماند مختص سراوان نبوده و کل استان در حال حاضر با موضوع ساماندهی پسماند مواجه است.

احمدی عنوان کرد: شیرآبه خروجی از سایت پسماند سراوان وارد رودخانه زرجوب و گوهررود می‌شود علاوه بر این فاضلاب شهری، صنعتی و بیمارستانی نیز وارد این دو رودخانه شده و از آن جا وارد اراضی مناطقی نظیر فخب، سیااسطلخ و پیریازار می‌شود.

وی افزود: در این مناطق مردم به کشاورزی مشغول هستند و محصولات تولیدی که با همین زهرآبه‌ها آبیاری شده به بازار عرضه می‌شود و حتی حیوانات نیز از همین آب‌ها مصرف می‌کنند لذا همه مسئولان و نمایندگان باید برای حل معضل سراوان پای کار بیایند.