تجاوز نظامی روسیه “بمب کثیف” چیست؟


تجاوز نظامی روسیه  چیست؟

دیدارنیوز: وزیر دفاع روسیه بدون ارائه مدارک و مستندات خاصی این موضوع را مطرح کرد. این ادعا که علاوه بر اوکراین، توسط متحدان غربی کیف از جمله فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا رد شد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، پیشتر در گفتگو با همتای بریتانیایی خود بن والاس گفت که “نگران است از تحریکات احتمالی کیف با استفاده از یک بمب کثیف.”

این نگرانی که رسانه های روسی آن را ترفندی برای متهم کردن مسکو به استفاده از سلاح های کشتار جمعی و راه اندازی کمپین جهانی علیه روسیه توصیف کردند، شویگو با وزرای دفاع فرانسه و ترکیه نیز در میان گذاشت.

در همین حال، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، ضمن رد این ادعا، انگشت اتهام را به سوی مسکو نشانه رفته و از احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته ای در اروپا خبر داد.

بمب کثیف چگونه کار می کند؟

بمب کثیف مخلوطی از مواد منفجره مانند دینامیت با پودر رادیواکتیو یا گلوله است. هنگامی که دینامیت یا سایر مواد منفجره موجود در بمب منفجر می شود، مواد رادیواکتیو مانند اورانیوم در هوا و مناطق اطراف پراکنده می شوند.

مواد رادیواکتیو مورد استفاده در ساخت بمب های کثیف نیازی به پالایش و غنی سازی ندارند زیرا در بمب های هسته ای استفاده می شوند. بنابراین برای ساخت این بمب می توان از مواد رادیواکتیو بیمارستان ها، نیروگاه های هسته ای یا آزمایشگاه های تحقیقاتی استفاده کرد.

این امر باعث می شود که بمب های کثیف بسیار ارزان تر و سریع تر از سلاح های هسته ای ساخته و استفاده شوند.

تفاوت بین بمب کثیف و بمب اتمی
بمب اتمی مانند نمونه هایی که بر روی هیروشیما و ناکازاکی انداخته شد، نتیجه شکافتن اتم ها و انتشار مقادیر زیادی انرژی است که در نتیجه یک ابر قارچ اتمی با انفجاری مهیب ایجاد می شود.

یک بمب کثیف، اما کاملاً متفاوت عمل می کند و نمی تواند باعث انفجار هسته ای شود. یک بمب کثیف در عوض از دینامیت یا مواد منفجره دیگر برای پراکنده کردن گرد و غبار رادیواکتیو، دود یا هر ماده دیگری استفاده می کند تا محیط را با مواد رادیواکتیو آلوده کند.

خطرات اصلی یک بمب کثیف چیست؟
مهمترین خطر یک بمب کثیف ناشی از انفجار آن است که می تواند صدمات جدی و خسارات مادی ایجاد کند.

ماده رادیواکتیو مورد استفاده در یک بمب کثیف احتمالاً تشعشع کافی برای ایجاد بیماری جدی ایجاد نمی کند، به جز افرادی که بسیار نزدیک به محل انفجار هستند.

با این حال، گرد و غبار و دودهای رادیواکتیو ناشی از پراکندگی این مواد که در فواصل طولانی پخش می شوند، در صورت استنشاق می توانند برای سلامتی خطرناک باشند.

از آنجایی که افراد نمی توانند تشعشعات را از طریق حس بویایی و چشایی خود تشخیص دهند، پس از قرار گرفتن در معرض حملات بمب های کثیف، باید اقدامات مراقبتی ضروری و فوری را انجام دهند.

اقدام فوری پس از قرار گرفتن در معرض انفجار

در گزارشی، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده مجموعه‌ای از اقداماتی را که در صورت حمله بمب کثیف به شما باید انجام دهید، تشریح کرد.

این اقدامات شامل مراحل بسیار ساده ای است که توسط پزشکان و رادیولوژیست ها توصیه می شود تا در صورت وقوع چنین حملاتی، آسیب احتمالی برای افراد به حداقل برسد.

بر اساس این توصیه‌ها، از آزمودنی‌ها خواسته شد که اگر خارج از محیط بسته یا نزدیک محل انفجار هستند، بینی و دهان خود را با پارچه بپوشانند تا خطر استنشاق گرد و غبار رادیواکتیو یا دود کاهش یابد.

همچنین از مردم خواسته شد به اشیایی که در اثر انفجار پرتاب می‌شوند، دست نزنند، زیرا ممکن است به مواد رادیواکتیو آلوده شده باشند.

مردم باید هرچه سریعتر به فضاهای بسته که در آن دیوارها و پنجره ها آسیبی ندیده حرکت کنند و برای محافظت در برابر تشعشعات به داخل آن بروند.

پس از ورود به ساختمان و محیط بسته مناسب، بلافاصله لباس بیرونی را درآورده و در کیسه پلاستیکی قرار داد. پارچه ای که برای پوشاندن دهان و بینی استفاده می شد نیز باید باز شود و پس از قرار گرفتن در کیسه در محیط بسته قرار گیرد.

دوش گرفتن و شستن بدن با آب و صابون توصیه دیگری است که می تواند به حذف گرد و غبار باقی مانده از انفجار کمک کند.