تاریخچه کارخانه ناخن سعادت آباد چیست؟ ساخت کارخانه با سنگ سبز معدن در بالا شهر تهران


سراول یکی از معروف ترین کارخانه های قدیمی سیادت آباد است که اولین کارخانه هوادهی در ایران و کارخانه میخکوبی در ایران بوده که به دلیل افزایش جمعیت و رونق ساخت و ساز آثار کمی از آن باقی نمانده است. کارخانه میخ ایران کارخانه بزرگی بود که تعداد زیادی از کارگران آن در ساختمان کارخانه خانه داشتند و با حمایت صاحبان در آنجا کار و زندگی می کردند تا اینکه در سال ۱۳۷۵ کارخانه تعطیل شد و فرزندان خود را برای تحصیل به مدارس فرحزاد فرستادند. .

ترمینال اتوبوس عبوری مخسازی

قسمتی از دیوار سنگی یک کارخانه قدیمی در خیابان شهید حافظی نرسیده به اتوبان یادگار امام وجود دارد که جز اهالی سابق کسی از آن خبر ندارد. حاجی حسین لعلی یکی از نزدیکان فرحزاد می گوید: اتوبوس قدیمی که از میدان ۲۴ اسفند (انقلاب فعلی) به فرحزاد می رسید دو ایستگاه داشت که یکی در چهارراه مخکوبی و دیگری محل سکونت شهرک بود. فرانک ها فرحزاد که گاوداری‌های فعال زیادی داشت و زمین‌های خالی زیادی در اطراف کارخانه بود، هر چند دورتر باغ‌های خالی از سکنه بود، اما معروف‌ترین باغ‌های بانیان کمی کمتر از کارخانه بزرگ بود. گل ها”.

راه اندازی کارخانه سنگ سبز مرغوب از معدن فرحزاد

علیرضا قلی زاده یکی دیگر از اهالی سابق این محله می گوید: «کارخانه میخ ایران در نزدیکی چهارراه ارغوان (شهید حافظی کنونی) ساخته شد، کارخانه بزرگی که میله های آهنی بزرگ را به انواع میخ تبدیل می کرد و فلزات کاربردی کوچک را به یاد دارم. ضایعات و ضایعات کارخانه در محل کنونی مجموعه اریک ایرانیان که در آن زمان زمین خالی بود و حدود هزار متر با کارخانه فاصله داشت، ریخته می شد. هنوز هم سنگ های بزرگ آن را از برج های محله جدا می کند.

حاجی حسین لعلی درباره سنگ های اطراف کارخانه می گوید: بالاتر از فرحزاد به سمت جنجر، معدن سنگ فرحزاد مرغوب وجود داشت، صاحبان کارخانه دیوار بیرونی را با سنگ تراش نخورده سبز معدن پوشانده بودند که خوشبختانه بخشی از آن بود. آی تی. هنگام ساخت برج از بین نرفته است.

تاریخچه کارخانه ناخن سعادت آباد چیست؟  |  احداث کارخانه سنگ سبز از معدن فرحزاد

این کارخانه در سال ۱۳۴۲ شمسی افتتاح شد

اکثر کارگرانی که در این کارخانه بزرگ میخکوبی کار می کردند، یزدی و اصفهانی بودند. احمد فرحزادی می گوید: به جز فرحزادی که در کارخانه کار می کرد، به یاد دارم که بسیاری از بچه های کارگران کارخانه برای درس خواندن به مدرسه فرحزاد می آمدند و همکلاسی یا همکلاسی من بودند و ظهر همگی به کارخانه برگشتند. ، او بود. صدای خانه اش مثل قطار بلند بود و از داخل کارخانه شنیده می شد.

حاجی حسین لعلی تاریخ تاسیس کارخانه را سال ۱۳۴۲ ذکر می کند و می گوید: کارخانه در اوایل دهه چهل افتتاح شد و این را به این دلیل می گویم که همزمان با دوران دانشجویی من ساخته شده است. سهامداران کارخانه نیز زمین را از خانواده فرحزاد خریداری کردند که در آن زمان زمین کشاورزی ارزانی بود که بخشی از آن متعلق به پدرم بود.

کارخانه دار یزدی مذهبی بود

و اسحاق علی الداودی در آن روزها وظیفه تامین نان کارگران کارخانه را بر عهده داشت. البته پدرشوهرش هم در این کارخانه کار می کرد. داودی می‌گوید: اولین کارخانه میخ‌سازی ایرانی در فرحزاد از نانوایی تا وادی پونک ۱۶ هزار متر مربع مساحت دارد و روی آن ۶ سوله بزرگ ساخته‌اند که صاحبان آن درویش و دو برادر متوفی بودند. وی تا سال ۱۳۸۷ به دیدار خانواده خود ادامه داد، آقای درویش یزدی به قدری با ایمان و سخاوتمند بود که در دهه ۶۰ در عید قربان ۴ گوساله ذبح کرد و به هر کارگر ۴ کیلوگرم گوشت داد. حتی بیرون زمین هم داشت. تهران که شیوخ را تعیین کرد.

الداودی ادامه می دهد: از سال ۵۳ در فرحزاد نانوایی داشتم اما در سال ۶۰ به درخواست آقای درویش به خیابان حافظی آمدم تا برای کارگران نان بپزم، البته زمین نانوایی را هم به من دادند. . این کارخانه حدود ۵۰۰ کارگر داشت که ۲۰۰ نفر از آنها در محوطه کارخانه زندگی می کردند و تعدادی از آنها از محله های همسایه آمده و برای خدمات نقل مکان کردند.

تاریخچه کارخانه ناخن سعادت آباد چیست؟  |  احداث کارخانه سنگ سبز از معدن فرحزاد

کارخانه میخکوبی تبدیل به برج شده است.

فرحزادی درباره تعطیلی کارخانه ناخن ایران می گوید: این کارخانه چند سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی فعال بود اما صاحبان آن آن را فروختند و در نهایت تعطیل و برج هایی جایگزین آن شد. بسیاری از کارگران آنجا را ترک کردند و برخی در محله های مجاور ساکن شدند.

داودی همچنین می افزاید: بخش هایی از زمین کارخانه مصادره شد و مالکان بخشی از آن را به بانک ملی، سازمان آب، تعاونی مسکن و … فروختند و در سال ۷۵ که کارخانه به طور رسمی تعطیل شد، حفاری آغاز شد و ساخت و ساز. برج آغاز شد البته توسط آقای درویش از کارخانه انجام شد. تا جایی که اطلاع دارم بعد از تعطیلی کارخانه به جاده خصوصی کرج منتقل شد و همچنان کار می کند.

بیشتر بخوانید:

۲۱۷۲۵۶