بیانیه حزب کارگزاران ساختمان در مورد رویدادهای اخیر


مانیفست مهمانی عوامل ساختمانی

دیدارنیوز:

به نام خدا

حادثه تلخ درگذشت مهسا امینی زن جوان ایرانی موجی از اندوه و خشم را در بین ایرانیان برانگیخت. غم و خشمی که در اثر اعمال سیاست‌های نادرست و اعمال نادرست قوانین در حال افزایش است، ناشی از انسداد سیاسی، بی‌اعتبار کردن نهادهای قدرت و ناامیدی از روش‌های مسالمت‌آمیز در تأثیرگذاری بر نحوه حکومت حاکمان است.

*بی شک در زمان هرج و مرج و بی ثباتی، جریانات و نیروهای بیگانه با اهداف متفاوت، آتش اعتراضات و جهت گیری مطلوب خود را شعله ور می سازند و این امر ضرورت عقلانیت و دعوت به صلح را به وظیفه ای بزرگ بر عهده عقلا، ملی و دلسوزان تبدیل می کند. جریان ها .

*حزب کارگزاران سازندگی ایران ضمن ابراز تاسف و نگرانی از حوادث سه هفته گذشته، ضمن تسلیت و همدردی با خانواده مرحوم محصی امینی و همه آسیب دیدگان حوادث اخیر، خواهان آرامش و عقلانیت است.

۱. حق اعتراض به قوانین، مقررات، سیاست ها و عملکرد مقامات و نهادهای رسمی کشور از جمله حقوقی است که در قانون اساسی و آرمان های ملی ایرانیان اعطا شده است که باید از سوی مسئولان به رسمیت شناخته شود. دولت موظف است محیط امن و مناسبی را برای ابراز تظاهرات مسالمت آمیز ایجاد کند، امنیت تظاهرکنندگان را تامین کند و سازوکارهایی را برای استفاده از اعتراضات به منظور بهبود و اصلاح امور بیابد.

۲. شکی نیست که خشونت از هر جهت مذموم و مذموم است و اجتناب از آن کاملاً ضروری است. نیاز به خویشتن داری در مورد نهادها و سازمان هایی که ابزار خشونت بیشتر در دست دارند بیشتر احساس می شود. پلیس به عنوان یک نهاد امنیتی و بر اساس وظایف حرفه ای خود باید با دلسوزی و مسئولیت پذیری اوضاع را کنترل کند و در این راه هیچ خشونتی را نمی توان پذیرفت. معترضان نیز باید بدانند که آسیب رساندن به اموال عمومی و برخورد خشونت آمیز با مقامات انتظامی و امنیتی نتیجه ای ندارد و تنها منجر به خشونت بیشتر می شود.

۳. نهاد دانشگاه به عنوان یکی از ارکان اصلی جامعه مدنی در قرن اخیر، در کنار احزاب سیاسی، اتحادیه ها، نهادهای مدنی و مطبوعات مستقل، همواره در خط مقدم مطالبات جامعه از حکومت بوده است. ، مسئول حل مسالمت آمیز بحران ها بود. قرار است دولت از اعتراضات دانشجویی نهایت استفاده را ببرد تا شرایط را بهبود بخشد و به هیچ نهاد و سازمانی اجازه هتک حرمت و شکستن حریم دانشگاه را ندهد. حوادثی که در دانشگاه های کشور به ویژه دانشگاه صنعتی شریف رخ داد با هیچ توجیهی قابل قبول نیست و باید برای دلجویی از دانشجویان دستگیر شده و آزادی آنان اقدامات فوری و مساعد صورت گیرد.

۴. در این راستا کمیته سیاسی حزب را موظف کرد که سازوکاری را در خصوص نحوه شنیدن صداها و پیام های تظاهرکنندگان، طبقه بندی و هدفمندی اعتراضات و نحوه استفاده از آن در جریان و اساسی به مسئولان ارائه کند. وضعیت. سیاست های کشور

۵- کمیته اجتماعی حزب نیز موظف شد با دعوت از کارشناسان عالی رتبه دانشگاهی در زمینه های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، به بررسی و ریشه یابی اعتراضات اخیر و انتشار نتایج آن با هدف بهبود روند کلی بپردازد. سیاست های استفاده از حاکمان و مردم.

*حزب کارگزاران سازندگی ایران در پایان ضمن دعوت همگان به آرامش و پرهیز از خشونت و تاکید بر ضرورت تفاهم از طریق گفت‌وگو، یادآوری می‌کند که بازگشت به اعتدال در سیاست ورزشی و حکمرانی، میراث ماندگار آیت‌الله فقید است. هاشمی رفسنجانی که می تواند راه حلی برای عبور از بحران ها و وقفه های دولت و ملت باشد.

اگر اصلاح خواست، من قادر نیستم و توفیقی جز به وسیله خدا نیست، بر او توکل کردم و بر او توکل کردم و بر او توکل کردم (۸) اینهد ۸.

۱۶ اکتبر ۱۴۰۱

حزب کارگزاران سازندگی در ایران