با حفظ روابط چین با روسیه، اروپا به ژاپن و هند روی آورد – POLITICO – دی ال آیتی dl-it


برای گوش دادن به این مقاله روی پخش کلیک کنید

در حالی که چین شراکت استراتژیک خود با روسیه را تقویت می کند، اروپا به دنبال متحدانی در سایر نقاط آسیا است.

دو دیپلمات ناشناس تایید کردند که انتظار می رود هفته آینده، رئیس شورای اروپا، چارلز میشل، و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون، برای میزبانی مشترک نشست اتحادیه اروپا و ژاپن به توکیو سفر کنند. این اولین باری است که این دو نفر از زمانی که کمی قبل از شیوع کووید-۱۹ سکان هدایت اتحادیه اروپا را در دست گرفتند، با هم به شرق آسیا می‌روند.

هفته گذشته، اولاف شولز اولین سفر خود را به آسیا از زمان تصدی صدر اعظم آلمان انجام داد و از چین صرفنظر کرد و در عوض به ژاپن رفت، متفاوت از ترجیح سلف خود آنگلا مرکل برای پرورش روابط شخصی با رهبری کمونیست در پکن.

چند روز پیش، فون در لاین در گفتگوی رایسینا، یک رویداد کلیدی سیاست خارجی در هند، شرکت کرد و در آنجا هشدارهای جدی در مورد شراکت “بدون محدودیت” بین پکن و پکن و مسکو صادر کرد.

ریاست آتی چک بر شورای اتحادیه اروپا، که در ماه ژوئن آغاز می شود، قصد دارد مجموعه ای از رویدادها را با شرکای هند و اقیانوس آرام میزبانی کند، حتی در شرایطی که جنگ روسیه با اوکراین بیشترین انرژی سیاسی در اروپا را به خود اختصاص می دهد.

به طور خلاصه، یک جنگ ناگهانی در خاک اروپا به این بلوک نگاهی تازه به چین – شریک ظاهراً شکست ناپذیر روسیه – می دهد.

به مدت دو دهه، چین پس از پیوستن به سازمان تجارت جهانی، مزایای زیادی به دست آورده است. بسیاری از شرکت های چند ملیتی در اروپا، چین را به عنوان را بازارها و انگیزه های سود علیرغم درخواست های اخیر رئیس جمهور شی جین پینگ برای تمرکز بیشتر بر نوآوری و مصرف داخلی، تجارت خارجی – به ویژه با اتحادیه اروپا و ایالات متحده – هنوز نقش بزرگی در توسعه دارد.اقتصاد چین. در واقع، دولت‌های اروپایی تا حد زیادی با کسب‌وکارهای خود به نفع حرکت عمیق‌تر به دومین اقتصاد بزرگ جهان، واکنش نشان داده‌اند و به هشدارها درباره تهدیدات امنیت ملی، اعتراض‌ها به حملات سایبری و نقض حقوق بشر از سوی ایالات متحده و گروه‌های مدافع پاسخ می‌دهند.

جنگ در اوکراین معادله را تغییر داد.

هم جو بایدن، هم رئیس جمهور آمریکا و هم فون در لاین از کمیسیون به پکن در مورد «عواقب» و «خطرات اعتباری» هشدار دادند که اگر به روسیه در دور زدن تحریم‌ها یا تامین سلاح به روسیه کمک کند. لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، هفته گذشته فراتر رفت و گفت: “با صحبت در مورد صعود چین به عنوان اجتناب ناپذیر، ما وظیفه چین را برای آن انجام می دهیم. در واقع، ظهور چین. ظهور آنها اجتناب ناپذیر نیست. آنها به این کار ادامه نخواهند داد. اگر این کار را نکردند برخیزید” طبق قوانین بازی نکنید. “

لفاظی های سریع در مورد چین در عرصه تجارت مورد توجه قرار نگرفته است. با قطع ارتباط شرکت‌های غربی با روسیه، نگرانی در جامعه تجاری چین افزایش یافته است، به‌ویژه زمانی که پکن تلاش می‌کند از کشوری که به‌طور فزاینده‌ای شبیه یک کشور به نظر می‌رسد، فاصله بگیرد. یورگ ووتکه، رئیس اتاق بازرگانی اتحادیه اروپا در چین گفت: “آلمانی ها نظرسنجی را در مورد تأثیر جنگ اوکراین بر تجارت در چین انجام دادند و این نظرسنجی” به وضوح نشان داد” که مشاغل برای هر چیزی آماده خواهند بود. صبر کن. “

آنها گفتند: “اوه پسر، ما در روسیه چنین وضعیتی داریم، آیا چین اینگونه می شود؟”

متمایل به ژاپن

همانطور که شولز اذعان می کند، انتخاب ژاپن به عنوان اولین مقصد آسیایی خود از زمان تصدی صدراعظم آلمان “تصادفی” نبود.

شولتز ضمن پرهیز از هرگونه انتقاد مستقیم از چین، بر لزوم تنوع بخشی به کسب و کارهای آلمانی تاکید کرد. او افزود که اطمینان از اینکه زنجیره های تامین کمتر به کشورها وابسته هستند، “بیش از همیشه مرتبط است.” چین نباید مشکلی داشته باشد که بفهمد شولز در مورد چه کسی صحبت می کند.

شولز می گوید: «ما با همه ایده های جدایی مخالفیم. اما یک چیز واضح است: شرکت‌های ما و خود ما هر کاری می‌توانیم انجام می‌دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که هیچ‌کس در یک زمان به زنجیره تامین یک کشور وابسته نیست. این تجربه‌ای است که ما در مورد بحران اوکراین داریم. زمان می برد، اما باید نقش بزرگی برای ما ایفا کند.”

ژاپن از زمان آغاز جنگ به عنوان شریک نزدیک غرب مورد استقبال قرار گرفته است. این کشور به یکی از معدود کشورهای آسیایی (همراه با کره جنوبی و سنگاپور) تبدیل شد که در تحریم های اعمال شده توسط اروپا و ایالات متحده شرکت کرد، در حالی که پرواز بازگشت شولز نیز کمک هایی را به دلیل آن به همراه داشت. ژاپن حامی اوکراین است.

وقتی صحبت از معاملات ژاپن با چین می شود، بزرگترین دشمن آن، توکیو، به همکاری امنیتی ایالات متحده بستگی دارد. به عنوان مثال، فایننشال تایمز سال گذشته گزارش داد که در صورت درگیری با چین بر سر تایوان، بازی‌های جنگی و تمرین‌های نظامی مشترک با ایالات متحده انجام داده است. با این حال، اتحادیه اروپا هنوز نقش خاصی برای ایفا کردن دارد.

“اگر چه آنها [Japan] دیتمار شویسگوت، سفیر سابق اتحادیه اروپا در ژاپن و چین، می گوید که اروپایی ها نمی توانند اتحاد با ایالات متحده را جبران کنند.

شویسگوت گفت، این بسیار با آنچه در گذشته بود، زمانی که ژاپن و اروپا تئاترهای اروپا-آتلانتیک و آسیا-اقیانوسیه را تا حد زیادی غیرمرتبط می دیدند. “دوستی بین چین و روسیه هیچ حد و مرزی نمی شناسد و تعهد به همکاری برای تغییر نظم بین المللی… منجر به درک روابط نزدیک تر بین ژاپن، هند و اروپا شده است. اروپا فقط چیزی مجلل یا خوب نیست. به نظر می رسد کمی ضروری تر از گذشته است.”

هند، ایالت نوسانی

چند ماه آینده حیاتی خواهد بود تا ببینیم آیا اروپا می تواند با تمرکز بر روسیه و چین چند کار را انجام دهد یا خیر. وی افزود: «در حین برخورد با جنگ اوکراین، [Europe] جانکا اورتل، رئیس شورای روابط خارجی اروپا برای اروپا، گفت که آینده نظم جهانی تنها در اوکراین تعیین نمی شود.

با این حال، بر اساس برخی معیارها، هند بیشتر یادآور چین است تا ژاپن. این کشور فشار غرب را نادیده گرفت و در رای گیری سازمان ملل که جنگ روسیه را محکوم می کرد، ممتنع کرد. این کشور همچنان یکی از واردکنندگان اصلی تسلیحات روسیه است. گروه های حقوق بشر بارها نگرانی خود را در مورد رفتار با اقلیت ها ابراز کرده اند.

با این حال، ایالات متحده همچنان هند را شریک مهمی در استراتژی هند و اقیانوسیه می‌داند، همراه با استرالیا و ژاپن برای تشکیل شبکه امنیتی “Quad” که اکنون توسط استراتژیست‌های پکن شناخته می‌شود. پس از اینکه “AUKUS” توسط یک معامله زیردریایی پرسود تحقیر شد، فرانسه نیز به دنبال تعمیق روابط دریایی خود با هند بود.

فون در لاین در جریان بازدید از دهلی نو از چین به دلیل مشارکت با روسیه انتقاد کرد، هند را به عنوان بزرگترین دموکراسی جهان ستود و قول داد که روابط تجاری خود را تعمیق بخشد. وی در تلاش برای متقاعد کردن هند به ترک روسیه، افزود: “نتیجه جنگ نه تنها آینده اروپا را تعیین می کند، بلکه عمیقاً منطقه هند و اقیانوس آرام و بقیه جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. “

مشکل اصلی در روابط اتحادیه اروپا و هند فقدان توافقنامه تجارت آزاد است. تلاش هفت ساله قبلی برای دستیابی به توافق منجر به بن بست شده بود، اگرچه هر دو طرف اکنون در تلاش برای احیای مذاکرات هستند. با این حال، مسائل مهمی مانند کشاورزی، استانداردها و حقوق کار حل نشده باقی مانده است.

مانند فون در لاین، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز در هفته‌های اخیر از هند دیدن کرده است و در آنجا با همتای هندی خود، نارندرا مودی، بر همکاری‌های دفاعی تمرکز کرده است. در کنفرانس مطبوعاتی، جانسون در پاسخ به این سوال که آیا هند می تواند به کانالی برای قاچاق سلاح های غربی به روسیه تبدیل شود، از طرح دفاع دفاع کرد.

در اقدامی نمادین، هند همچنین تصمیم گرفت سفارت جدیدی را در لیتوانی – کشور اتحادیه اروپا که در حال حاضر تحت تحریم تجاری پکن قرار دارد – پس از یک دهه لابی گری این کشور بالتیک باز کند.

مودی و فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، این هفته به اروپا سفر خواهند کرد. ایده آنها از چین مطمئناً به پذیرندگان خود خواهد رسید – اما باید دید که آیا در نتیجه اقدامی انجام خواهد شد یا خیر.

هانس فون در بورچارد در این گزارش مشارکت داشت.

این مقاله بخشی از POLITICO Pro

راه حل یک مرحله ای برای متخصصان سیاست گذاری که عمق روزنامه نگاری POLITICO را با قدرت فناوری ترکیب می کند.


اطلاعات انحصاری، مخرب و دقیق

blank


پلت فرم هوشمند سیاست سفارشی

blank


شبکه روابط عمومی سطح بالا

blank