با افزایش نگرانی ها در مورد افزایش نرخ بهره، سهام ۳ درصد سقوط می کند – Raft25 news


نیویورک – در حالی که بازارها عواقب قریب الوقوع مبارزه تشدید شده فدرال رزرو با تورم را ارزیابی می کنند، سهام در وال استریت سقوط می کند و روند صعودی روز قبل را از بین می برد.

روز چهارشنبه، فدرال رزرو به عنوان بخشی از تلاش برای کند کردن استقراض مصرف کننده و کاهش تورم که در بالاترین سطح خود در چهار دهه گذشته است، نرخ بهره معیار خود را نیم درصد افزایش داد. زمانی که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، احتمال متوسل شدن فدرال رزرو به افزایش سه چهارم تهاجمی تر در آینده را رد کرد، بازار گسترش یافت.

معامله گران اکنون نگران تاثیر اقدامات فدرال رزرو برای کاهش تقاضا و کند کردن اقتصاد هستند.

سام استووال، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در CFRA می گوید: “فدرال رزرو بین یک سنگ و یک مکان سخت قرار دارد، و به دلیل اطلاعات فوری، سرمایه گذاران هر دو ترس و طمع را همزمان تجربه می کنند.”

S&P 500 با افت ۴ درصدی به ساعت ۱۵:۰۴ بعدازظهر رسید که بیش از ۹۵ درصد از شرکت ها در شاخص معیار قرمز قرار دارند. داوجونز Industrial Average با ۱۲۲۶ واحد یا ۳.۶ درصد سقوط به ۳۲۸۳۴ رسید و نزدک ۵.۶ درصد کاهش یافت.

بازده اوراق قرضه به روند صعودی خود ادامه داد. بازدهی خزانه ۱۰ ساله به شدت افزایش یافت و از ۲.۹۲ درصد در روز قبل به ۳.۰۶ درصد رسید.

تغییر تهاجمی فدرال رزرو در افزایش نرخ بهره، سرمایه گذاران را نگران می کند که آیا می تواند با این رقص ظریف مقابله کند تا اقتصاد را به اندازه ای کاهش دهد که تورم بالا را مهار کند، اما نه آنقدر که باعث رکود شود. سرعت و میزان افزایش نرخ بهره در وال استریت با دقت در نظر گرفته می شود.

استووال گفت: “سرمایه گذاران متوجه شده اند که اگر فدرال رزرو به رویکرد بسیار محتاطانه ادامه دهد، در واقع می تواند اجازه دهد که تورم از کنترل خارج شود.”

جدیدترین اقدام فدرال رزرو برای افزایش نیم درصدی نرخ بهره بسیار مورد انتظار بود. بازارها این هفته قبل از به‌روزرسانی سیاست‌ها معطل ماندند، اما وال استریت نگران بود که فدرال رزرو ممکن است در جلسه بعدی نرخ‌ها را تا سه چهارم درصد افزایش دهد. پاول این نگرانی ها را کاهش داد و گفت که بانک مرکزی “فعالانه” چنین افزایشی را در نظر نمی گیرد.

بانک مرکزی همچنین اعلام کرد که از اول ژوئن کاهش ترازنامه عظیم ۹ تریلیون دلاری خود را که عمدتاً شامل اوراق قرضه دولتی و وام مسکن است، آغاز خواهد کرد. از وام مسکن، کم.

وقتی پاول گفت که فدرال رزرو افزایش شدید نرخ های کوتاه مدت را در نظر نمی گیرد، سیگنالی به سرمایه گذاران ارسال کرد که قیمت سهام را افزایش دهند و بازده اوراق قرضه را کاهش دهند. سرعت پایین‌تر افزایش نرخ بهره به معنای خطر کمتر سقوط اقتصاد به رکود و همچنین فشار نزولی کمتری بر قیمت‌ها برای همه انواع سرمایه‌گذاری است.

اما کاهش شانس افزایش ۰.۷۵ واحدی به این معنی نیست که فدرال رزرو در نهایت با افزایش مداوم و شدید نرخ بهره در تلاش برای مهار یا بستن تورم خواهد بود. اقتصاددانان BNP Paribas همچنان انتظار دارند که فدرال رزرو به افزایش نرخ وجوه فدرال خود ادامه دهد تا زمانی که به محدوده ۳% تا ۳.۲۵% از صفر تا ۰.۲۵% در اوایل سال جاری برسد.

اقتصاددانان BNP Paribas با استناد به احساسات بازار در روز چهارشنبه در این گزارش نوشتند: “ما فکر نمی کنیم این قصد رئیس پاول بوده باشد.”

بانک مرکزی انگلیس روز پنجشنبه نرخ بهره معیار خود را به بالاترین سطح خود در ۱۳ سال اخیر رساند که چهارمین افزایش نرخ بهره از دسامبر است، زیرا تورم در بریتانیا به بالاترین حد خود در ۳۰ سال گذشته رسیده است.

بازارهای انرژی با ادامه درگیری در اوکراین و تقاضا در بحبوحه کمبود عرضه نفت همچنان بی ثبات هستند. دولت های اروپایی در تلاش برای جایگزینی تامین انرژی از روسیه هستند و در حال بررسی تحریم هستند. اوپک و تولیدکنندگان نفت متحدش روز پنجشنبه تصمیم گرفتند به تدریج جریان نفت خام خود را به جهان افزایش دهند.

قیمت‌های بالاتر نفت و گاز به بلاتکلیفی دامنگیر سرمایه‌گذاران کمک می‌کند زیرا تلاش می‌کنند تا ارزیابی کنند که چگونه تورم در نهایت بر تجارت، فعالیت مصرف‌کننده و رشد کلی اقتصادی تأثیر می‌گذارد.

آخرین گزارش‌های درآمد شرکت‌ها همچنین سرمایه‌گذارانی را که به دنبال تصویر بهتری از تأثیر تورم بر اقتصاد هستند، زیر نظر دارند. تولید کننده غلات، Kellogg پس از اعلام نتایج مالی دلگرم کننده، ۳.۵ درصد افزایش یافت. Etsy پس از ارائه یک پیش‌بینی ضعیف، ۱۷.۷ درصد سقوط کرد.

توییتر پس از اینکه ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا گفت که حمایت بیشتری از پیشنهاد خود برای تصاحب این شرکت کسب کرده است، ۲ درصد افزایش یافت.

شرکت‌های فناوری برخی از بزرگترین زیان‌ها را داشته‌اند و بازار گسترده‌تر را تحت فشار قرار داده‌اند، در پی سودهای محکمی که روز قبل به دست آوردند. خرده فروش اینترنتی آمازون ۸.۱ درصد و شرکت مادر گوگل ۵.۴ درصد سقوط کردند.

با افزایش متوسط ​​نرخ وام مسکن بلندمدت، سازندگان مسکن به شدت کاهش یافته اند. DR هورتون ۷.۱ درصد کاهش یافت.

به گفته فردی مک، خریدار وام مسکن، متوسط ​​نرخ وام مسکن ۳۰ ساله با نرخ ثابت به ۵.۲۷ درصد در این هفته افزایش یافت که بالاترین سطح از سال ۲۰۰۹ است. یک سال پیش میانگین ۲.۹۶٪ بود. نرخ های وام مسکن به دنبال حرکت بازدهی خزانه ۱۰ ساله است. افزایش شدید نرخ‌های وام مسکن پس از سال‌ها افزایش شدید قیمت‌ها، دسترسی خریداران مسکن را با مشکل مواجه کرده است.

———

استن چو، نویسنده AP Business کمک کرد. ویگا از لس آنجلس گزارش داد.