بایدن هشتادمین سالگرد تولد خود را با “نسل جدید” رهبران دموکرات که کنترل کنگره را در دست دارند جشن گرفت.


پرزیدنت جو بایدن روز یکشنبه هشتادمین سالگرد تولد خود را جشن می گیرد، این اولین باری است که یک رئیس جمهور فعلی به نقطه عطفی دست یافته است و به گمانه زنی ها در مورد تأثیر سن بالای او بر آینده سیاسی اش دامن می زند.

بایدن مسن ترین فردی است که در ژانویه ۲۰۲۱، تنها ۶۱ روز پس از تولد ۷۸ سالگی او، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا است. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، تصمیم گرفته است از سمت رهبری خود کناره گیری کند تا جا برای نسل جوان باز کند.

“هدف من این است که دوباره نامزد شوم. اما من برای سرنوشت احترام زیادی قائل هستم. در نهایت این یک تصمیم خانوادگی است. فکر می کنم همه می خواهند که من نامزد شوم، اما ما در مورد آن صحبت خواهیم کرد. من عجله ای ندارم. خیلی ها آن را موفق ترین انتخابات میان دوره ای برای یک حزب در نظر بگیرید.» او هفته گذشته گفت. رئیس جمهور برای چندین دهه، اما اشاره کرد که نتایج بر تصمیم او برای نامزدی مجدد تأثیری نخواهد داشت.

عکس: رئیس جمهور جو بایدن قبل از سخنرانی در مراسمی در کاخ سفید در واشنگتن دی سی، 18 نوامبر 2022 از مهمانان استقبال می کند.

پرزیدنت جو بایدن قبل از سخنرانی در مراسمی در کاخ سفید در واشنگتن دی سی، ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲ از مهمانان استقبال می کند.

وینر مک نامی / گتی ایماژ

بایدن مسن ترین فردی است که در تاریخ ایالات متحده سمت فرماندهی کل نیروهای مسلح را برعهده داشته است. در صورت پیروزی مجدد در انتخابات سال ۲۰۲۴، رئیس جمهور در پایان دوره دوم ریاست جمهوری خود ۸۶ ساله خواهد شد. او گفت که در حال گذراندن تعطیلات در مورد آینده خود با همسرش، جیل، و خانواده است.

بایدن گفت امیدوار است او و همسرش «زمان کمی بین کریسمس و روز شکرگزاری» سپری کنند و تصمیم در مورد نامزدی مجدد برای انتخابات «اوایل سال آینده» گرفته شود.

کارن ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه گفت که بانوی اول روز یکشنبه، روز تولد او، یک روز قبل از عروسی نوه‌اش نائومی در کاخ سفید، برای بایدن برانچ خواهد داشت.

او گفت: “آنها معمولا چهارشنبه قبل از روز شکرگزاری جشن می گیرند زیرا همه در تعطیلات آخر هفته به رویدادهای خانوادگی می روند و این فرصت را دارند که هر کریسمس را که می خواهند در روز واقعی خود جشن بگیرند.”

روز تولد بایدن در حالی برگزار می‌شود که گفت‌وگوی ملی روی سن رهبر دموکرات متمرکز است، چند روز پس از آن که پلوسی اعلام کرد که با ورود دموکرات‌های مجلس نمایندگان به اقلیت در کنگره بعدی، کناره‌گیری می‌کند.

او در سخنرانی خداحافظی خود در مجلس نمایندگان گفت: «زمان آن فرا رسیده است که نسل جدید گروه دموکرات را رهبری کند و من عمیقاً به آن احترام می‌گذارم».

پس از اعلام این خبر، بایدن در بیانیه ای طولانی به سابقه طولانی خود با پلوسی اشاره کرد.

او گفت: «در طول دوران کاری خود به عنوان سناتور و معاون رئیس جمهور، و اکنون او را در عمل دیده ام.

استنی هویر، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان، ۸۳ ساله، و رهبر اکثریت مجلس نمایندگان، جیم کلبرن، ۸۲ ساله نیز اندکی پس از اعلام پلوسی از سمت خود کناره گیری کردند.

عکس: آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و جک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید با جو بایدن رئیس جمهور و آندری دوبلین رئیس جمهور لهستان در اجلاس سران گروه 20 در بالی، اندونزی، 16 نوامبر 2022 صحبت می کنند.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و جک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید به همراه جو بایدن، رئیس جمهور لهستان در پشت صحنه نشست G-20 پس از بمباران یک مرکز غذایی در نزدیکی مرز اوکراین در نوامبر با رئیس جمهور آندری دودا لهستان (در تصویر) صحبت می کردند. ۱۶، ۲۰۲۲، بالی، اندونزی.

رویترز کاخ سفید

حکیم جفریس، نماینده ۵۲ ساله نیویورک، روز جمعه رسما نامزدی خود را برای رهبری دموکرات ها اعلام کرد. نماینده کاترین کلارک، ۵۹ ساله، در حال کاندیداتوری برای شلاق اقلیت است، در حالی که پیت آگیلار، ۴۳ ساله، برای رئیس مجلس رقابت می کند و باعث تغییر نسل برای دموکرات مجلس می شود.

پلوسی درباره آینده حزب دموکرات به خبرنگاران گفت: “این وظیفه آنهاست و من می خواهم همان چیزی باشد که آنها می خواهند.”

پلوسی در بحبوحه ماه‌ها عدم اطمینان در مورد آینده سیاسی او، به ویژه زمانی که او به دنبال انتخاب مجدد در کاخ سفید است، از بایدن حمایت کرد.

وقتی جورج استفانوپولوس از ABC News روشن است “این هفته” پلوسی روز یکشنبه گفت که معتقد است بایدن دوباره نامزد انتخابات شود.

گفت: بله می دانم. منظورم این است که پرزیدنت بایدن رئیس جمهور بزرگی برای کشور ما بوده است. او به موفقیت های زیادی دست یافت.» او رئیس جمهور بزرگی بود که سابقه مبارزات انتخاباتی خوبی داشت.

بایدن، که علناً به خاطر سابقه طولانی تراژدی شخصی‌اش شناخته می‌شود، تاکید کرده است که در تصمیم خود برای نامزدی به عنوان حامل حزب و پرچمدار کشور، «مردی است که به سرنوشت احترام می‌گذارد».

او در یک گفتگو گفت: “سرنوشت بارها در زندگی من دخالت کرد. اگر اکنون سالم باشم – پس سالم هستم. در واقع دوباره مسابقه خواهم داد. کاخ سفید اواخر سال گذشته با خبرنگار ABC News دیوید مویر عکس گرفت.

اما او با مخالفت قابل توجهی از سوی دموکرات ها و جمهوری خواهان بر سر تصمیم به ظاهر محتمل خود برای نامزدی مجدد در انتخابات مواجه است.

نظرسنجی ای‌بی‌سی نیوز/واشنگتن پست در اواخر سپتامبر نشان داد که ۵۶ درصد از دموکرات‌ها و مستقل‌هایی که به دموکرات‌ها رأی داده‌اند گفته‌اند که می‌خواهند «کسی غیر از بایدن» در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی شرکت کند.

چند تن از دموکرات‌ها گفتند که امیدوارند بایدن برای «نسل جدیدی از رهبری» کناره‌گیری کند، چیزی که پلوسی زمانی که از کنترل خارج شد به آن اشاره کرد.

در طول چرخه مبارزات انتخاباتی، دموکرات‌هایی مانند تیم رایان نماینده اوهایو و نماینده دین فیلیپس از مینه‌سوتا علناً پیشنهاد کردند که او نباید به دنبال انتخاب مجدد باشد.

عکس: معاون رئیس جمهور جو بایدن و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان منتظرند تا رئیس جمهور باراک اوباما در 9 سپتامبر 2009 سخنرانی مشترک خود را در مورد مراقبت های بهداشتی در کنگره ایالات متحده ارائه کند.

معاون رئیس جمهور جو بایدن و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان منتظرند تا رئیس جمهور باراک اوباما سخنرانی مشترک خود را در مورد مراقبت های بهداشتی در ۹ سپتامبر ۲۰۰۹ در ساختمان کنگره ایالات متحده ایراد کند.

CQ – تماس از طریق Getty Images، FILE

اگر بایدن او را در سال ۲۰۲۴ به کاخ سفید بفرستد، سلامت روانی و تیزبینی او مطمئناً مورد بررسی قرار خواهد گرفت، به ویژه که جمهوری خواهان مدت هاست که گاف های بدنام او را در لفاظی و سایر نقص ها در مهارت های حرکتی مقصر می دانند.

بایدن در ماه سپتامبر در جلسه ای در کاخ سفید درباره محل اختفای جکی والورسکی، نماینده جمهوری خواه کنگره از ایندیانا که در اوایل سال جاری در یک تصادف رانندگی کشته شد، پرسید.

تاکنون، تنها نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ۷۶ ساله سابق است که سه شنبه شب سومین کارزار انتخاباتی خود را در کاخ سفید آغاز کرد. ترامپ در سن ۷۰ سالگی دومین فردی است که رئیس جمهور می شود.

– مولی ناگل، الی هاتزلر و بن گیتلسون از ABC News در این گزارش مشارکت داشتند.