بازگشت به جریان اصلاح سرمایه اجتماعی؛ خوش بینی و تردید!


بازگشت به جریان اصلاح سرمایه اجتماعی؛  خوش بینی و تردید!

MeetNews اسفندیار عبدالله، دبیر سرویس سیاسی دیدارنیوز در روزنامه آفتاب یزد نوشت: بخش بزرگی از دلایل به حاشیه راندن جریان اصلاحات، ایجاد فضای بسته سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل شورای نگهبان در عراق است. این یک مسئله است اما تنها موضوع نیست.» در سال‌های پس از خرداد ۱۳۵۵ (۱۳۷۵، حتی در دو دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد)، جبهه اصلاحات که با نام تجاری شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاحات (چاسا) فعالیت خود را آغاز کرد، انگشت اتهام را به سوی هر کسی نشانه رفت. یا هر فهرستی که برای آن رقابت وجود داشت. پس از پیروزی سید محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۷، پیروزی های اصلاح طلبان به زنجیر کشیده شد. اصلاح طلبان، حتی در دوره ای که کشیش را از دست دادند، هنوز سرمایه اجتماعی کامل خود را احساس می کردند.

او به مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که پس از شکست سال ۸۴ به اصلاح طلبان نزدیک شد کمک کرد و از این طریق سرمایه اجتماعی به سبد اصلاحات اضافه شد. این پیروزی ها در دوره های گسترده رد صلاحیت توسط شورای نگهبان برای اصلاحات به دست آمد. گواه این امر پیروزی حسن روحانی و شورای شهر تهران در انتخابات ۹۲، مجلس دهم، خبرگان پنجم اسفند ۹۴، شورای شهر پنجم و ریاست جمهوری دوازدهم در سال ۹۶ است. بنابراین، اگرچه شورای نگهبان عامل مهمی در ممانعت از ورود اصلاح طلبان اصیل به نهادهای مقننه و مجریه بود، اما سرمایه اجتماعی قوی اصلاحات باعث ایجاد سود از این ضررها شد. نمونه آن پیروزی اصلاحات در انتخابات مجلس دهم در سال ۹۴ است. «لیست امید» در حالی بسته شد که حدود ۷۰ درصد از نیروهای اصلاح طلب در سراسر کشور صلاحیت ورود به این رقابت ها را نداشتند و گروه های هاشمی، خاتمی و اعتدال تصمیم گرفتند افراد ناشناس را در لیست امید قرار دهند. و مجلس تشکیل دهند. هم پیمان با دولت روحانی.به ساختمان مثلث بهارستان.

موضوع سرمایه اجتماعی جریان اصلاحات در دوره دوم دولت روحانی به تدریج مورد تحلیل قرار گرفت که البته دلایل زیادی دارد. به عنوان مثال خروج ترامپ از برجام، کارشکنی های داخلی، دولت ضعیف و دوم روحانی و نیز ادامه حضور اسحاق جهانگیری در دولت روحانی از دلایل کاهش سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان بود.

جریان اصلاحات که همیشه مردمی بوده و خود را مردم محور معرفی می کرد، اکنون توسط لطیفه الحلی به حاشیه رفته است. از سوی دیگر، حدود این مردم‌محوری نامشخص است. در همین رابطه محمدصادق جوادی حصار، سخنگوی حزب اعتماد ملی گفته است که «جریان اصلاحات باید با رفتارهای حاکمه و مطالبات عمومی بر اساس تعریف روشنی که ارائه می کند، حدود خود را روشن کند».

مرزبندی مورد توجه یکی از اعضای حزب اعتماد ملی است، اما از نظر همه فعالان سیاسی در جریان، اصلاً ممکن و ضروری نیست. اگر جوادی حصار به طور مثبت به دنبال آسیب شناسی در جریان اصلاحات است، جلال میرزایی نماینده مردم ایلام در دوره دهم مجلس شورای اسلامی نگاه خوش بینانه تری دارد. وی در مصاحبه ای با بیان اینکه فعالیت سیاسی در خلاء اتفاق نمی افتد، افزود: عملکرد دولت اصلی سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان را احیا می کند.
این نماینده سابق مجلس گفت: جریان اصلاحات در جامعه پایگاه دارد و اگر دولت حاکم به همین منوال پیش برود، بدنه اجتماعی اصلاح طلبان تا ۶ ماه آینده منسجم می شود و مردم متوجه می شوند که برنامه هایشان درست بوده است. او گفت.

همانطور که در گزارش آمده است، اصلاح طلبان به جز سال های ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ همواره پشتوانه و سرمایه اجتماعی خود را داشته اند، حتی در مواقعی که باخت یا زیان دیده اند! اما خشم مردم در جریان اصلاحات تاکتیکی، رسمی و فراگیر به نظر نمی رسد. نگارنده بر این باور است که جهت گیری جدید مردم ایران حاصل عملکرد بلندمدت این حرکت است. یکی از دلایل فاصله بین حامیان اصلاحات و طیف اغلب خاکستری مردمی که از اصلاحات حمایت می کردند، عدم مرزبندی با هسته مرکزی قدرت بود.

مردم در درازمدت متوجه شدند که با توجه به ابعاد اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و بین المللی، هیچ تغییری در جهت صندوق رای ایجاد نخواهد شد. به همین دلیل، اگرچه نباید در ریشه مفهوم اصلاحات و پایگاه اصلاح طلبان تردید کرد، اما می توان گفت که تغییر دیدگاه مردم ایران و موفقیت آنها در این «جریان اصلاحات» باید مورد تردید قرار گیرد. به همین دلیل سخنان جوادی حصار درباره مرزبندی اصلاح طلبان با دولت درست است، اما تاریخ ثابت کرده است که اجرایی نمی شود، زیرا اصلاح طلب در قدرت هویت تئوریک خود را فراموش می کند و وقت و انرژی خود را صرف می کند یا کارشکنی ها را خنثی می کند. از جریان قوی رقبا یا در دفاتر تجاری و انرژی مشغول هستند. پیش بینی ها و برآوردهای جلال میرزایی نیز خوش بینانه و ساده انگارانه به نظر می رسد و حتی اگر آقای ابراهیم رئیسی ضعیف عمل کند، این تصور به این واقعیت نزدیکتر است که مشارکت مردم در انتخابات کاهش بیشتری پیدا کند، جمهوریت لاغرتر شود و طبقات منطقی اصولگرایان کلاسیک. مانند اصلاحات سرمایه اجتماعی از صندوق های رای ناامید خواهد شد.