بازار «سکه» چطور؟


بازار چطور؟

دیدارنیوز: قیمت طلا امروز دوشنبه بیست و یکم ۱۴۰۱ در حال افزایش بود و ارز نیز در کانال ۱۴ میلیون تومان رشد کرد. قیمت دلار در کانال ۳۰ هزار تومان در حال افزایش بود. سیگنال های معامله باعث صعود بازارها شد. اخبار و سیگنال های موثر بر بازار را بخوانید.

روند رو به رشد بازارهای مالی از جمله طلا و سکه امروز نیز ادامه دارد. قیمت دلار در کانال ۳۰ هزار تومان افزایش یافت و معاملات غیرقانونی فردا به کانال بالاتری رفت.

طلا نیز یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان وارد کانال شد. ارز جلویی نیز حدود ۳۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را شاهد بود.

کارشناسان و فعالان بازار بر این باورند که این روزها سیگنال های جمادی ناامید کننده هستند و پیامی صعودی به بازارها ارسال می کنند.

در بازار طلا و سکه چه گذشت؟
قیمت طلا و سکه امروز در بازارهای مختلف با نوسان همراه بود. سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران در زمان انتشار این خبر از افزایش قیمت طلا خبر داد. هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۳۲۲ هزار و ۷۷۰ تومان معامله می شود. این رقم نسبت به ظهر امروز حدود سه هزار تومان و نسبت به روز گذشته حدود ۲۹ هزار تومان افزایش داشته است. قیمت طلا دیروز با روند افزایشی بین یک میلیون و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در نوسان بود.

اما قیمت سکه طرح جدید در حال حاضر رو به افزایش است و به ۱۴.۴ میلیون تومان رسیده است. این نرخ نسبت به ظهر امروز ۲۰۰ هزار تومان و نسبت به روز گذشته ۳۷۸ هزار تومان افزایش داشته است. سکه در روز گذشته روند افزایشی داشت و وارد کانال ۱۴ میلیون تومان شد.

قیمت سکه طرح قدیم هم اکنون در حال افزایش است و به ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. این عدد نسبت به روز گذشته ۲۷۳ هزار تومان افزایش داشته است. واحد پول آزادی باهر روز گذشته روند رو به رشدی در این منبع داشت.

افزایش قیمت طلا و سکه
شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و سکه نیز اعلام کرد که قیمت هر گرم طلا در لحظه تنظیم این خبر به یک میلیون و ۳۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است. حدود شش هزار تومان بیشتر از ظهر امروز و ۲۷ هزار تومان بیشتر از روز کاری قبل. طلا نیز دیروز روندی صعودی داشت.

این منبع همچنین اعلام کرد که قیمت تک نرخی سکه طرح جدید (امامی) در زمان نگارش این مطلب به حدود ۱۴ میلیون و ۴۷۶ هزار تومان رسیده است. این رقم نسبت به ظهر امروز ۱۵۱ هزار تومان و نسبت به روز گذشته ۳۵۴ هزار تومان افزایش داشته است. ارز امامی نیز دیروز افزایش یافت.

به گزارش این سایت، سکه طرح قدیم (بهر آزادی) نیز در زمان نگارش این مطلب صعودی است و با قیمت ۱۳ میلیون و ۶۱۶ هزار تومان معامله می شود. این رقم نسبت به ظهر امروز ۱۴۷ هزار تومان و نسبت به روز گذشته ۲۴۷ هزار تومان افزایش داشته است. روز گذشته روند قیمت ارز بهر آزادی در این مبدا کاهشی بود.

پیش بینی قیمت طلا و سکه
علی صادقین کارشناس بازارهای مالی می گوید: بر اساس اخبار برجام، پیش بینی می شود ارز در مسیر صعودی حرکت کند و حتی حباب ارز نیز در این روند افزایش یابد.

وی افزود: اما با توجه به اینکه نرخ سود در آمریکا به شدت افزایش یافته و اونس قادر به افزایش نیست، انتظار نمی رود قیمت سکه امامی به بالای ۱۴ میلیون تومان و ۲۰۰ یا ۳۰۰ برسد.

و اختزنیوز نوشت: «در روزهای اخیر اخبار مهم سیاسی بازار ارز تهران را فراگرفته و در نتیجه نرخ ارز افزایش یافته است.

اخبار بدبینانه درباره احیای برجام، برخی از معامله گران معتقدند یکی از دلایل آن اشاره های متناقض به برجام از مهره های شطرنج تا مذاکرات هسته ای است.

از سوی دیگر، تاثیر بیانیه سه کشور اروپایی باعث شد تا برخی از معامله گران در موقعیت خرید قرار گیرند.

سیگنال های موثر بر قیمت طلا و سکه

آخرین نوسانات قیمت دلار
اخیراً بازارهای مالی از جمله دلار، طلا و سکه تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار گرفته است.

این روزها نشانه هایی از مذاکرات هسته ای و تحریم های جدید آمریکا علیه ایران روانه بازارها شده است. این سیگنال ها باعث افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر شده است.

به گزارش برخی کانال های تلگرامی، دلار امروز در بازار آزاد روندی افزایشی را آغاز کرد و به نوسانات خود ادامه داد. دیروز آخرین قیمت نقدی دلار ۳۰ هزار و ۶۰۰ تومان بود. معاملات امروز با قیمت ۳۰۸۴۰ تومان آغاز شد. سپس دلار به ۳۰ هزار و ۷۲۰ رسید.آخرین معاملات پولی با دلار و با قیمت حدود ۳۰ هزار و ۸۵۰ تومان انجام شد. روند گرانی معاملات غیرقانونی فردا ادامه دارد و این معاملات وارد کانال بالایی شده است.

ارزش پول آمریکا در روزهای اخیر افزایش یافته است. به گفته برخی کانال های تلگرامی، قیمت دلار و سقف آن روز گذشته به ۳۰ هزار و ۵۸۰ و ۳۰ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. برخی معتقدند این منابع از بالاتر بودن نرخ دلار از پایین ترین نرخ بازار خبر می دهند.

آخرین اخبار برجام
علاوه بر اظهارات انتقادی سه کشور اروپایی در خصوص مواضع هسته ای ایران، اسرائیل در روزهای اخیر تحرکات خود را علیه توافق احتمالی افزایش داده است.

به گزارش انتخاب، در روزهای گذشته فرانسه، آلمان و انگلیس با صدور بیانیه ای مشترک مدعی شدند ایران از فرصت حساس دیپلماتیک خود استفاده نکرده است. سپس یک مقام ارشد اسرائیلی به خبرنگاران گفت که اسرائیل به این نتیجه رسیده است که ایران و قدرت های جهانی تا قبل از انتخابات میان دوره ای آمریکا در نوامبر سال جاری به توافق هسته ای برجام بازنخواهند گشت.

این مقام ناشناس گفت: اگر آمریکا تسلیم خواسته‌های ایران نشود، ایران به خواسته‌های آمریکا عمل نکند و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحقیقات خود را متوقف نکند، دیگر بازگشتی به توافق وجود نخواهد داشت.

آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی
نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با حضور نمایندگان ۳۵ کشور عضو این شورا از جمله «محسن ناظری عسل» سفیر جدید ایران در سازمان های بین المللی مستقر در وین آغاز شد.

در این دوره موضوع ایران و برنامه جامع اقدام مشترک نیز در دستور کار قرار دارد و بر اساس برنامه اعلام شده، راستی آزمایی و بازرسی از فعالیت های هسته ای ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و اجرای برجام بررسی خواهد شد. توافقنامه پادمان

پیش از نشست شورای حکومتی درباره ایران
میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات هسته ای در صفحه توئیتر خود نوشت: نشست سپتامبر شورای حکام آژانس از روز دوشنبه آغاز می شود.

وی افزود: موضوعات اصلی که مورد بحث قرار خواهد گرفت شامل انتقال مواد هسته ای در قالب معاهده ACWAS، ایمنی هسته ای، امنیت و پادمان در اوکراین و همچنین مسائل بازرسی و پادمان در ایران (تسنیم) است.

کیانی: اروپا باید تلاش کند مسیر توافق را باز کند
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اظهارات اخیر ترویکای اروپایی گفت: این رفتار اروپایی ها اقدامی اشتباه و نسنجیده بود که در زمان نادرست انجام شد. همانطور که قبلاً تأکید کردیم، این امر نیز ناشی از محاسبات اشتباه طرف اروپایی بود.

ناصر الکنانی افزود: توصیه ما به شرکای اروپایی مذاکره کننده برای لغو تحریم ها این است که مسیری سازنده را طی کنند، اشتباهات گذشته را جبران کنند و تلاش کنند راه را برای توافق باز کنند.

تمایل ایران برای همکاری با آژانس
وی ادامه داد: ایران آمادگی خود را برای ادامه همکاری سازنده با آژانس اعلام کرد. ایران آماده همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حذف تصاویر نادرست و غیر واقعی از فعالیت های هسته ای ایران است. اما ما اطمینان می دهیم که همکاری با آژانس هم در زمینه حقوق و هم در نحوه تخصیص است. ایران همانطور که وظایفی دارد حقوقی هم دارد. این دو با هم معنا پیدا می کنند.

وی در پاسخ به سوال سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برخی اظهارات درباره موکول شدن ادامه مذاکرات برای رفع تحریم ها و توافق در این زمینه به بعد از انتخابات میان دوره ای مجلس نمایندگان مطرح شده است. و کنگره آمریکا گفت که آیا پیشنهاد و درخواستی از طرف طرفین درگیر در این زمینه وجود دارد یا خیر… ارتباط به ایران تحویل داده شد… تاکنون چنین درخواستی دریافت نکرده ایم (ایسنا).

مشاور تیم مذاکره کننده: تیم بایدن کارها را به تعویق می اندازد
به گزارش جماران، محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «اگر آمریکا و اروپا در مذاکرات وین وقت تلف نمی کردند، مدت ها پیش امکان توافق وجود داشت.

اسکریپت فعلی برای مدت طولانی در دسترس بوده است. اکنون تیم بایدن در حال توقف است زیرا می ترسند ترامپ آنها را ضعیف خطاب کند.

ایران متن توافق بدون مشکل و مسیر روشن را می خواهد.

شاخص های سیاسی و کلان اقتصادی در بعد داخلی و بین المللی بر قیمت دلار، طلا و سکه تاثیرگذار است.