اینترنت را غیرفعال کنید، پیامک را مسدود کنید، دسترسی به برنامه ها را مسدود کنید، کودکان را قفل کنید. در وزارت «زری پور» چه خبر است؟!


اینترنت را غیرفعال کنید، پیامک را مسدود کنید، دسترسی به برنامه ها را مسدود کنید، کودکان را قفل کنید.  اتفاقاتی که در وزارتخانه می افتد

دیدارنیوز: قطع شدن اینترنت، مسدود کردن کد ورود به برنامه پیامک و فعال کردن SafeSearch تنها امنیت کاربران را کاهش می دهد.

مسدود کردن کد ورود پیامکی به تلگرام، توییتر و حتی اینستاگرام و واتس‌اپ آخرین اتفاقی است که می‌تواند بیش از ۶۵ میلیون کاربر اینترنت در ایران را تحت تأثیر قرار دهد. در حالی که این رویداد به تنهایی سوالات بسیاری را به وجود می آورد، اما اگر سیر وقایع مربوط به اینترنت در چند ماه گذشته را دنبال کنید، این سوال جسورانه پیش می آید که واقعا در وزارت ارتباطات و در درجه اول در حوزه ارتباطات کشور چه می گذرد؟

بررسی اختلالات غیرطبیعی
بیش از هشت ماه از آخرین نشست خبری «عیسی زریبور» وزیر ارتباطات در دولت سیزدهم می گذرد. او این روزها گاهی در میدان دولت به سوالات خبرنگاران پاسخ می دهد که معمولاً از نقاط پرتکرار است. اما امروز (۲۶ مرداد) ماجرا کمی متفاوت بود. امروز نگفت و این بار مشکلی نداریم.

در حالی که اینستاگرام این هفته به مرز غیرقابل استفاده شدن برای کاربران ایرانی رسیده بود، وزیر ارتباطات در نهایت به «اختلالات غیرطبیعی» اشاره کرد. وی گفت: ما در حال بررسی هستیم که آیا این حوادث سهوی یا عمدی بوده است. بلکه اشاره کرد که با عاملان هرگونه اخلال عمدی به شدیدترین شکل ممکن برخورد خواهد شد.

در خوشبینانه ترین حالت، کمی عجیب است که وزیر ارتباطات به عنوان پیشرو در ارائه اینترنت برای کل کشور، با تاخیر متوجه شد که ممکن است اختلال عمدی یا غیرعادی در شبکه و برخی اپلیکیشن ها ایجاد شود، زیرا اساسا زیرساخت ها شرکت مخابرات یکی از زیرمجموعه های آن است که وزارت ارتباطات می باشد.

حقیقت این است که تاکنون گزارش های مختلفی کاهش کیفیت اینترنت را با افزایش اختلالات تایید کرده اند که نمی توان به راحتی همه آنها را در زمره «اختلالات عادی» قرار داد. از طرفی بحث کیفیت پایین اینترنت صدای شرکت ها را درآورده است. این در حالی است که وزیر ارتباطات تنها به آمار «سرعت تست» تکیه می کند و افزایش سرعت را دستاورد اصلی خود می داند. باور کنید یا نه، وزارت ارتباطات در گزارش یکساله خود در خبرگزاری تسنیم، افزایش سرعت اینترنت را یک دستاورد اعلام کرد، در حالی که طبیعتاً مشکلات مختلف آن را نادیده گرفت.

سکوت زیریبور
دقیقاً در روزی که وزیر ارتباطات وعده بررسی و حتی برخورد با عوامل اخلال گر عمدی را داد، پیامک های دارای رمز ورود کاربر از بسیاری از اپلیکیشن ها مسدود می شود. و تنها وزیر شبکه اجتماعی که در آن گاهی با مردم یا حتی از طریق ابزارهای روابط عمومی خود صحبت می کند، توضیحی برای این اتفاق ارائه نکرده است، در حالی که این موضوع گمانه زنی ها را در مورد تنگ شدن دایره انحلال به شدت افزایش داده است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در ماه های پایانی دولت دوازدهم به طور رسمی اعلام کرد که اینترنت ایران یکی از فیلترترین اینترنت های دنیاست. اما وزارت ارتباطات تصمیم گرفت جستجوی ایمن گوگل را برای تمامی کاربران ایرانی فعال کند. در نتیجه واقعیت امروز در کشور ما این است که همه ناچارند در مورد «اینترنت کودکان» تحقیق کنند. مردم، فعالان اینترنتی/شرکت‌ها و رسانه‌هایی که با این تاکتیک‌ها مواجه شده‌اند، حق دارند از حدس و گمان‌های خود بدانند.

اما نکته مهم در اینجا این است که به دلیل سیاست‌های غلط بسیاری از دولت‌ها، امروزه کاربران مجبور به استفاده از شبکه تلفن همراه برای استفاده از اینترنت با سرعت قابل قبول و تنها نزدیک به استانداردهای جهانی هستند. اینترنت که با سکوت وزیر ارتباطات قیمت بسته های آن بالا رفت و حالا کاربران هزینه سنگینی برای اینترنت می پردازند که با آخرین سیاست ها و اتفاقات استفاده از آن آسان نیست. اما ممکن است این پایان افزایش قیمت نباشد.

خودت انتخاب کردی
سمت وزیر ارتباطات اصلا کار ساده ای نبود. برخی از انتخاب ها ممکن است برای برخی افراد راضی کننده باشد و شاید خانواده هایی هستند که این انتخاب ها را از وزیر می خواهند! اما وزیر باید تصویر بزرگتر را ببیند. او باید پیامدهای بزرگ تصمیماتی را که می گیرد ببیند.

بیایید دو سوال بپرسیم:

۱. اگر پیامک ارسال کد ورود به برنامه های خارجی مسدود شود چه؟ جواب خیلی سخت نیست. مردم ممکن است برای استفاده از این برنامه ها به خرید شماره های مجازی ارزان از کشورهای دیگر بروند. آیا کسی می تواند امنیت استفاده عمومی از این شماره های مجازی که در کشورهای دیگر مدیریت می شوند را تضمین کند؟

راستش، به نظر من، این بیشتر شبیه تکرار تصمیماتی است که مردم را به سمت فیلترشکن های مجانی و ناشناس هجوم می آورد. نتیجه این است که ایران در صدر فهرست آلوده ترین تلفن های همراه جهان قرار دارد.

۲. با تداوم اختلال عمدی یا غیرعادی در شبکه های اجتماعی چه اتفاقی می افتد؟ بیایید برای لحظه ای همه کاربران، مشکلات آنها و چالش هایی که این تصمیم برای ۵۰۰۰۰۰ کسب و کار اینستاگرام ایجاد می کند را فراموش کنیم و از منظر تجاری به آن نگاه کنیم.

کاملاً واضح است که تقریباً همه مردم به اینترنت موبایل وابسته هستند. نتیجه این اختلال کاهش شدید درآمد اپراتورهای تلفن همراه از فروش بسته های اینترنتی خواهد بود. آیا زوج اول، ایران سیل و رایتل می توانند افت قابل توجهی در درآمد خود را تحمل کنند؟ خود را به جای مدیران این شرکت ها قرار دهید. نه تنها هنوز با هزینه های سرسام آور و چند میلیونی ارتقاء نسل شبکه به ۵G مواجه نشده اید، بلکه درآمد شما نیز کاهش یافته است. مطمئنا هیچ راهی برای جبران این افت درآمد وجود نخواهد داشت جز افزایش دوباره قیمت اینترنت همراه.

با فرض صحت این سناریو که دور از ذهن نیست، کاربر با هزینه های هر چه بیشتر، البته بی کیفیت و آزاردهنده تر از همیشه مواجه خواهد شد.

باید دانست که آیا به این شرایط رسیده است که شاید خیلی هم دور نباشد، اگر باز هم بتوان نتایج «تست سرعت» را به دوربین های خبری مخابره کرد و ارتقای چند سطحی سرعت اینترنت را یک دستاورد دانست یا خیر. .

امیر مستکین – دیجیاتو