ایران در زمینه انحلال با چین مقایسه نمی شود/ محدودیت های اینترنتی چه کسانی را تحت تاثیر قرار داده است؟


مریم فجری: حدود دو ماه است که دسترسی ایرانیان به اینترنت قطع شده است. اگرچه مسئولان وزارت ارتباطات بار سنگینی ندارند و معتقدند به جز ایجاد محدودیت در دو بستر اطلاع رسانی و شبکه های اجتماعی، در سایر موارد وقفه ای در دسترسی به اینترنت وجود ندارد.

در این میان سرعت اینترنت، قطعی آن در ساعات خاصی از شبانه روز، سرعت پایین و عدم دسترسی به واتس اپ و تلگرام باعث شد بسیاری از شرکت ها یکی دو ماه سخت را پشت سر بگذارند. وارد کردن چنین شوکی به شرکت ها باعث می شود که اعتماد سرمایه گذاران به شرکت های ایرانی به ویژه شرکت های اینترنتی از بین برود و بعدا نتوانند آن را به دست آورند. از این رو برخی از فعالان حوزه فناوری اطلاعات و همچنین فعالان اقتصادی هشدار دادند که ادامه چنین وضعیتی ممکن است منجر به خروج گسترده نیروهای متخصص شود. علیرضا کلاهی، رئیس کمیته صنایع اتاق بازرگانی ایران در این خصوص می گوید: در حال حاضر استارت آپ های بزرگ در حال خروج هستند؛ به این دلیل است که چشم اندازی وجود ندارد. او می گوید نمی شود در خلاء کار کرد، هر بار که میدان را کوچک می کنیم مهاجرت اتفاق می افتد. علیرضا کلاهی، رئیس کمیته صنایع اتاق بازرگانی ایران معتقد است که آنها آسیب پذیرترین قشر جامعه هستند. من از قطعی اینترنت متاثر شدم.

آنچه در ادامه می خوانید شرح گفتگو با علیرضا کلاهی، رئیس کمیته صنایع اتاق بازرگانی ایران در خبرگزاری خبرآنلاین است.

چندی پیش نمایندگی بازرگانی و خدمات صمت با اعلام غیرواقعی بودن برخی آمار زیان کسب و کار به دلیل قطعی اینترنت گفت: تنها ۳ درصد فروش کسب و کار از طریق اینستاگرام و ۹۷ درصد از طریق سایر مسیرها و بسترهای داخلی انجام می شود. اما مرکز تجارت الکترونیک در جولای ۱۴۰۰ گزارش داد که ۸۴ درصد از مشاغل از اینستاگرام برای تبلیغات و فروش استفاده می کنند و پس از آن واتس اپ و تلگرام قرار دارند. نظر شما در مورد این آمار چیست؟

کل بازار خرده فروشی در ایران چقدر است؟ اصلا عددی دارند که بگوید آمار ۳ درصد است؟ البته در حوزه شرکت های اینترنتی کوچک و غیررسمی، دستیابی به یک عدد ثابت و دقیق واقعا سخت است. حتی در حوزه صنایع ایران نیز رقم خاصی برای تعداد واحدهای فعال در نظر گرفته نمی شود و رقمی که داده می شود تنها یک حدس است. فضای شلوغ و متنوع اینترنت چطور؟

گزارشی مبنی بر وجود ۴۴ میلیون کاربر فعال در اینستاگرام وجود دارد. به نظر من این عدد صحیح است. تخمین او ۴۱۵۰۰۰ فروشگاه با میانگین ۱۴۰۰ فالوور است. از این تعداد ۲۷ درصد در پوشاک، ۱۸ درصد در مواد غذایی و نوشیدنی، ۱۰ درصد در لوازم آرایشی و بهداشتی، ۹ درصد در زیورآلات، ۸ درصد در کیف و کفش، ۶ درصد در خانه و آشپزخانه و ۲ درصد در کالاهای دیجیتال و ۲۰ درصد را شامل می شود. در چیزهای دیگر

همانطور که می بینید من خودم از این استورهای اینستاگرام زیاد استفاده می کنم. مثلا من از یکی در بوشهر ماهی می خرم. حال باید از این شخص بپرسید که فروشگاه شما در بوشهر چقدر می فروشد و از طریق اینستاگرام چند سفارش از شهرهای مختلف دارید. بی دلیل نیست که می گوییم اینترنت دنیا را به دهکده تبدیل کرده است. در کشور ما هم این اتفاق افتاد. این شرایطی است که فضای مجازی را فراهم کرده است.

این یک واقعیت است که اینستاگرام محیطی مناسب و کاربردی برای نمایش محصولات فراهم کرده است. برای مثال رشد و اهمیت اینستاگرام از پلتفرم متای فیسبوک بیشتر است. باید دید معاون وزیر صنعت این ۳ درصد را از کجا آورده است.

همانطور که گفتم گزارشی وجود دارد که نشان می دهد در حال حاضر روزانه ۳۱۰ تا ۴۷۰ هزار درخواست در اینستاگرام وجود دارد و ارزش هر درخواست بین ۱۶۰ تا ۱۸۵ هزار تومان است. این رقم سالانه بین ۱۸ تا ۳۲ کوادریلیون تومان است که رقم قابل توجهی است. این درآمد واقعاً دموکراتیک است. از سوی دیگر تعداد مشاغل مستقیم یک میلیون نفر برآورد شده است.

بیشتر بخوانید:

کسب و کار دیجیتال ۲۰ سال به عقب برگشت و ۸۰ میلیارد تومان ضرر کرد

تصمیم عجیب دولت: هزار میلیارد در جیب صدا و سیما برای فیلتر اینستاگرام!

تصویر: آیا مدل محبوب تویوتا زیر ۲۰ هزار دلار به بازار ایران بازمی گردد؟

* می توان گفت ایجاد فرصت های شغلی از طریق این بسترها به نوعی حمایت و مساعدت در ایجاد فرصت های شغلی برای دولت بود، اما امروز به دلیل فیلترینگ اینترنت و قطع خدمات با بیکاری عظیمی مواجه هستیم.

به نظر من گزارش تکراسا بسیار دقیق و قابل اعتماد است. تکراسا از ۳۱۰ تا ۴۷۰ هزار درخواست روزانه با ارزشی بین ۱۶۰ تا ۱۸۵ هزار تومان خبر داد. حالا اگر به طور متوسط ​​محاسبه کنم و ۴۰۰ هزار درخواست روزانه را در ۱۷۰ هزار تومان ضرب کنم به ۶۸ میلیارد تومان در روز می رسم. اگر سالانه این عدد را در نظر بگیریم به ۲۵ کوادریلیون تومان می رسیم. حالا اساسا بسته شدن فضای مجازی چه عوارضی دارد، خودش یک مشکل است.

ایران در زمینه فیلترینگ با چین قابل مقایسه نیست/ چه کسانی به حریم خصوصی اینترنت آسیب زدند؟

* این گزارش مربوط به فروش محصولات می باشد. بخش مهمی از اتفاقاتی که در اینستاگرام می افتد، خدمات تبلیغاتی است.

این دقیقا همان چیزی است که ما در اینستاگرام برای آن تبلیغات داریم و اینستاگرام یکی از قدرتمندترین پلتفرم های تبلیغاتی در جهان است. من همیشه از اهمیت فضای مجازی مثال می زنم که سال گذشته درآمد فوتبالیستی مثل رونالدو دو برابر حقوق او از باشگاه فوتبال بود. ۱۰ سال پیش این اتفاق نمی افتاد. اینستاگرام اکنون برای شخصی مانند رونالدو بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون یورو در سال درآمد دارد. این اعداد با مردم صحبت می کنند و اهمیت این پلت فرم را در دنیا نشان می دهند.

شرکتی در چین وجود دارد که لباس های بسیار ارزان می فروشد. تمامی آگهی ها و فروش های این شرکت در اینستاگرام می باشد.

* این در حالی است که اغلب از چین به عنوان نمونه در زمینه فیلتراسیون نام برده می شود.

چین پلتفرم های خاص خود را دارد. ما نمی توانیم ایران را با جمعیت ۸۰ میلیونی با تولید ناخالص داخلی ۲۰۰ میلیارد دلاری با چین، کشوری با جمعیت ۱.۵ میلیاردی و تولید ناخالص داخلی ۲۰۰ میلیارد دلاری مقایسه کنیم. به نظر من در خلاء هم کار می کنند. شرکت پوشاکی که من در مورد آن صحبت می کنم هنوز در سطح جهانی فعالیت می کند و آنها روابط خود را قطع نکرده اند. در زمینه صنایع سنتی، شرکت های چینی از بسترهای جهانی برای ارتباط با طرف های خارجی استفاده می کنند. من هرگز یک ضرب المثل چینی برای نصب ویچت ندیده ام.

ما نمی توانیم اقتصاد دیجیتال را از اقتصاد سنتی جدا کنیم. تحلیل محتوا و تبلیغات قبلاً در فضای دیجیتالی که از بین رفته بود اتفاق می افتاد. از سوی دیگر، وظایف سنتی نیز از طریق پلتفرم های داخلی مانند واتس اپ مدیریت و تسهیل می شود. بسیاری از پروژه ها و تبادل اطلاعات اقتصادی در گروه های واتس اپ انجام شد.

* از آنجایی که مشاغل مجازی از آمار اشتغال دولتی تبعیت می کنند، آیا می توان گفت در صورت از بین رفتن این مشاغل، دوباره با ابر جدیدی از بیکاری مواجه خواهیم شد؟

دقیقاً نکته اینجاست که اینها آسیب پذیرترین افراد جامعه بودند.

* درباره یک میلیون نفر که مستقیماً کار می کنند صحبت کردید. تعداد کارگران غیر مستقیم چقدر است؟

وقتی اینستاگرام ۱ میلیون نفر را مستقیماً استخدام می کند، تعداد ۹ میلیونی که تبلیغ می شود بی دلیل نیست.

۲۲۳۲۲۵