ایالات متحده: مذاکرات وین ادامه دارد. ما فقط معاملات خوب را می پذیریم


ایالات متحده: مذاکرات وین ادامه دارد.  ما فقط معاملات خوب را می پذیریم

دیدارنیوز: سخنگوی کاخ سفید گفت: «مذاکرات وین ادامه دارد و ما همچنان در حال مذاکره در مورد مسائل باقی مانده برای دستیابی به توافق هستیم.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در مصاحبه ای با فاکس نیوز به سوالاتی درباره جنگ اوکراین و مذاکرات با ایران برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ پاسخ داد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مسکو با توجه به حمله روسیه به اوکراین می تواند پای میز مذاکره با ایران بماند؟ وی گفت: دیپلماسی و روابط خارجی پیچیده است و مذاکره با ایران با روسیه نمونه ای از آن است.

ساکی با اشاره به اتهامات بی اساس واشنگتن علیه ماهیت برنامه هسته ای ما گفت: ما معتقدیم و فکر می کنم اکثریت جامعه بین المللی معتقدند که جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای در راستای منافع ملی و جهانی ما است.

سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت: “پرزیدنت بایدن فقط یک توافق خوب را می پذیرد، اما ما اکنون تجربه خروج دونالد ترامپ از برجام را داریم. آنچه ما شاهد آن بوده ایم عدم شفافیت است. ایران با برنامه هسته ای خود پیشرفت چشمگیری داشته است. “

وی گفت: «ایران گام های بلندی در دستیابی به سلاح هسته ای برداشته است و این به نفع ما نیست».

جین ساکی ادامه داد: روسیه عضو گروه ۱+۵ است، مسکو در اجرای توافق هسته ای نقش داشت و این موضوعی است که ما درباره آن صحبت می کنیم و در مذاکرات نیز درباره آن صحبت می کنیم.

وی گفت: هنوز نمی دانیم به توافق برسیم یا نه، اما مذاکرات در حال انجام است. ما همچنان به این مذاکرات فکر می کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر درخواست ایران از آمریکا برای ضمانت کتبی مبنی بر عدم خروج از توافق هسته ای، گفت: معتقدم اگر به توافقی برسیم که پرزیدنت بایدن آن را در راستای منافع ملی بداند، این توافق حاصل می شود. مطمئناً همان چیزی است که هست. باید باشد.” کنگره، ما از آن مراقبت خواهیم کرد. البته هنوز به آن مرحله نرسیده ایم. هنوز موضوعات نهایی برای مذاکره وجود دارد و بیش از یک مورد وجود دارد.