ایالات متحده به طالبان در مورد عواقب نپیوستن به توافق دوحه هشدار می دهد


جان کربی، هماهنگ کننده راهبردی ارتباطات شورای امنیت ملی ایالات متحده، سه شنبه شب در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «ما به طالبان گفته‌ایم که می‌دانیم آنها چه کار کرده‌اند و هویت و اقدامات آنها را پس از شناخت هویت آنها خواهیم دانست.» زمان . .

الکربی افزود: نمی خواهم در مورد اقدامات احتمالی علیه طالبان برای حفاظت از الظواهری صحبت کنم. ما می دانیم چه کسی از او محافظت کرده است.

وی ادامه داد: طالبان یک انتخاب دارند، می توانند به توافق دوحه پایبند باشند یا راه دیگری را انتخاب کنند و اگر راه دیگری را انتخاب کنند با عواقب آن مواجه خواهند شد.

پیش از این، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی سه‌شنبه به وقت محلی به سی‌ان‌ان گفت: «ما تاییدیه DNA نداریم». ما این تایید را دریافت نخواهیم کرد. صادقانه بگوییم، ما بر اساس منابع و روش‌های زیادی که اطلاعات را از آنها جمع‌آوری کرده‌ایم، نیازی به تأیید DNA نداریم.

این مقام کاخ سفید افزود: ما تایید تصویری و اطلاعاتی در مورد مرگ الظواهری از منابع دیگر به دست آورده ایم.

کربی همچنین اظهار داشت که حضور القاعده در افغانستان ضعیف است و در این حمله به غیرنظامیان یا ساختمان های غیرنظامی آسیبی نرسیده است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا شامگاه دوشنبه از ترور ایمن الظواهری رهبر القاعده توسط هواپیماهای بدون سرنشین سیا در افغانستان خبر داد که با واکنش افغان ها مواجه شد. خود ایالات متحده و حتی کشورهای دیگر برگشتند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: ما الظواهری را کشتیم که در حملات مختلف از جمله در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آمریکایی های زیادی را کشت.

پیش از این خبرگزاری رویترز روز یکشنبه به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که حمله پهپاد این کشور در افغانستان به مقر گروه تروریستی القاعده در کابل و آسوشیتدپرس نیز اعلام کرد که این حمله یک حمله بوده است. برای آن هدف قرار دهند. ایمن علیا. الظواهری، رهبر القاعده.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی دولت موقت افغانستان (طالبان) ضمن تایید این خبر، زمان و مکان دقیق حمله را ساعت ۶:۱۸ صبح روز یکشنبه بر یک منزل مسکونی در ولسوالی شیرپور کابل اعلام کرد. . این نقض آشکار اصول بین المللی و توافق دوحه بود.

توافق دوحه یک توافقنامه صلح است که در ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ (۱۰ مارس ۲۰۱۹) بین ایالات متحده و طالبان در پایتخت قطر امضا شد. مفاد این توافقنامه شامل خروج تمامی نیروهای ایالات متحده و ناتو از افغانستان، تعهد طالبان به جلوگیری از فعالیت های القاعده در مناطق تحت کنترل خود و مذاکرات بین طالبان و افغانستان بود.

در اقدامی پیروزمندانه، بایدن که به دلیل ظهور مجدد کووید-۱۹ در کاخ سفید در قرنطینه به سر می‌برد، سیاست‌های اشغال کاخ سفید در افغانستان را توجیه کرد و مدعی شد که عدالت قبلا اجرا شده است و رهبر تروریست‌ها نه. او حضور داشت.

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا که کشورش دو دهه است که به نام مبارزه با گروه های تروریستی در افغانستان مشغول خشونت و خونریزی بوده و در نهایت این کشور را در وضعیتی بسیار آشفته و آشفته رها کرده است: ما هرگز اجازه نمی دهیم افغانستان این کار را انجام دهد. تبدیل شود. این کشور پناهگاه تروریست ها است، بنابراین ما مطمئن هستیم که هیچ اتفاق دیگری نخواهد افتاد و افغانستان سکوی پرشی برای تروریسم نیست.