اکوادور پس از کشته شدن پنج افسر پلیس، گروگان گرفتن نگهبانان زندان و آویزان شدن اجساد سر بریده شده از پل، وضعیت فوق العاده اعلام کرد.


گیلرمو لاسو، رئیس‌جمهور اکوادور، روز سه‌شنبه پس از کشته شدن حداقل پنج افسر پلیس و گروگان گرفتن نگهبانان زندان در آخرین موج حملات در جنگ خونین چریکی، در دو استان این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد.

وضعیت اضطراری و منع آمد و شد در شب در استان های ساحلی گوایاس و اسمرالداس به مدت ۴۵ روز اعمال می شود و به دولت اجازه می دهد آزادی تجمع و حرکت را محدود کند.

مقامات گفتند که گروه های جنایت سازمان یافته حداقل ۱۳ حمله با مواد منفجره و سلاح گرم علیه پلیس و تاسیسات نفتی در پاسخ به انتقال یک زندانی از زندان گوایاس ۱ انجام دادند. مقامات زندان همچنین از “تیراندازی در داخل” این مرکز خبر دادند.

اکوادور - جنایت - خشونت - باندها - زندان
افسران پلیس ملی در محل جنایت حمله به خودروی گشتی که در ۱ نوامبر ۲۰۲۲ دو پلیس را در محله ماریا پیداد در دوران اکوادور کشتند، کار می کنند.

جراردو مینوبوس/ خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

این زندان که در شهر ساحلی گوایاکیل در جنوب غربی استان گوایاس قرار دارد، یکی از دیدنی های اصلی این زندان بود. سریال قتل عام در زندان تا فوریه ۲۰۲۱ حدود ۴۰۰ زندانی کشته شده بودند.

خوان زاپاتا، وزیر کشور اکوادور روز سه شنبه به خبرنگاران در کیتو، پایتخت اکوادور گفت که “واکنش ها به جنایات سازمان یافته” در گوایاکیل و بندر نفتی اسمرالدا در شمال غربی این کشور رخ داده است.

این حوادث شامل انفجار یک خودروی بمب گذاری شده و انفجار در یک ایستگاه اتوبوس بود.

مقامات گفتند که دو افسر پلیس در ساعات اولیه صبح امروز در اثر حمله افراد مسلح به خودروی گشت در گوایاکیل کشته شدند.

سه افسر دیگر نیز در همان روز در بندر و شهر دران کشته شدند.

حمله جداگانه به یک پاسگاه پلیس دو افسر را مجروح کرد.

مقامات زندان SNAI گفتند، در اسمرالداس – همان شهری که روز دوشنبه دو جسد سر بریده آویزان شده از یک پل عابر پیاده پیدا شد – زندانیان هشت نگهبان را گروگان گرفتند.

مقامات زندان بدون ارائه جزئیات در مورد وضعیت نگهبانان گفتند که همه بعدا آزاد شدند.

ویدیویی که در توییتر منتشر شده ظاهراً دو نگهبان را نشان می دهد که مواد منفجره به بدنشان بسته شده است و مردی که ادعا می کند یک زندانی است، آنچه را که فساد در زندان می خواند، محکوم می کند. AFP نتوانست به طور مستقل ویدیو را تأیید کند.

مرد نقابدار گفت: اگر جنگ آن چیزی است که آنها می خواهند، جنگ همان چیزی است که به دست می آورند.

آژانس امنیت ملی پیش از این در توییتر اعلام کرده بود که حدود ۲۰۰ زندانی را از گوایاس ۱ منتقل می کند – این انتقال به دلیل نگهداری مورد نیاز مجتمع سلولی ضروری است.

اما با توجه به ویدیوی گروگان‌ها، این حرکت به دلیل وقایع اسمرالداس بوده است.

پلیس در توییتر اعلام کرد: «با توجه به حوادث در اسمرالدا و جیا (گوایاکیل)، ما واحدهای تاکتیکی و تحقیقاتی خود را برای حفظ نظم و یافتن عاملان فعال کرده‌ایم.

وزارت آموزش روز چهارشنبه کلاس‌ها را در مرکز شهرستان اسمرالداس به همین نام به حالت تعلیق درآورد، در حالی که رئیس‌جمهور لاسو نیز سفر برنامه‌ریزی شده به ایالات متحده را لغو کرد.

او گفت که پس از موج خشونت یک مرکز فرماندهی مرکزی را در گوایاکیل اداره خواهد کرد و افزود که پلیس “عملیات خود را تشدید خواهد کرد”.

رئیس جمهور در سخنانی که از رادیو و تلویزیون پخش شد، گفت: این اقدامات خرابکارانه و تروریستی … اعلام جنگ علنی علیه حاکمیت قانون و دولت و علیه همه شهروندان است.

وی افزود: امروز مجرمان مواد مخدر احساس ناراحتی می کنند و ناراحتی خود را از خشونت ابراز می کنند.

اکوادور – زمانی همسایه نسبتا صلح آمیز تولیدکنندگان عمده کوکائین در کلمبیا و پرو – شاهد یک رشته جنایات خشونت آمیز بوده است که مقامات آن را در نبردها برای نفوذ بین کارتل های مواد مخدر رقیب که گمان می رود با کارتل های مکزیکی مرتبط هستند، مقصر می دانند.

با گسترش جرایم سازمان یافته، برخی از گروه های محلی مانند لوبوس و لوس تیگورون به کارتل های کوچک تبدیل شده اند.

هر دو گروه با کارتل نسل جدید Jalisco در مکزیک کار می کنند و مسئول شورش های مرگبار زندان بوده اند. وزارت دادگستری کارتل جالیسکو را یکی از پنج سازمان جنایی فراملی خطرناک در جهان می داند. رهبر کارتل، نمسیو اوگورا،مانچو،او یکی از افراد تحت تعقیب مقامات مکزیکی و آمریکایی است.

صدها زندانی کشته شدند – بسیاری از آنها کشته یا سوزانده شدند – در حالی که درگیری در سراسر زندان های شلوغ اکوادور گسترش یافت.

غیرنظامیان به طور فزاینده ای درگیر خونریزی هایی هستند که شامل موجی از خودروهای بمب گذاری شده است، در حالی که خشونت ها از سال گذشته تاکنون ۶۱ پلیس را کشته است.

در سال های اخیر اکوادور از یک مسیر ترانزیت مواد مخدر به یک مرکز توزیع مهم تبدیل شده است که مقصد اصلی آن آمریکا و اروپا است.

نرخ قتل در اکوادور تقریباً دو برابر شده و در سال ۲۰۲۱ به ۱۴ در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر و بین ژانویه تا اکتبر سال جاری به ۱۸ مورد در هر ۱۰۰۰۰۰ رسیده است.

در سال ۲۰۲۱، مقامات مجری قانون رکورد ۲۱۰ تن مواد مخدر، عمدتا کوکائین را کشف کردند. تاکنون میزان صید امسال به ۱۶۰ تن رسیده است.