اوکراین حملات «تقابلی» روسیه را عامل قطعی گسترده برق می‌داند


اوکراین ارتش روسیه را به هدف قرار دادن زیرساخت های غیرنظامی در پاسخ به تهاجم سریع اخیر نیروهای اوکراینی متهم کرد. پس از این حمله، روسیه مجبور به ترک پایگاه اصلی خود در منطقه خارکف شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان اوکراین به نقل از خبرگزاری رویترز، مقامات اوکراینی اعلام کردند که اهداف این “حملات تلافی جویانه” شامل تاسیسات آبی و یک نیروگاه حرارتی در خارکف است که منجر به قطعی گسترده برق شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور روسیه عصر یکشنبه در توئیتی نوشت: «هیچ یک از تأسیسات نظامی نبود و هدف این است که مردم را از برق و گرمایش محروم کنند».

سفیر آمریکا در اوکراین نیز این حمله را محکوم کرد و در توییتر نوشت: «پاسخ واضح روسیه به آزادسازی شهرها و شهرک های شرق اوکراین. پرتاب موشک برای از بین بردن زیرساخت های حیاتی غیرنظامی.

در همین حال، مسکو هدف قرار دادن عمدی اهداف غیرنظامی توسط نیروهایش را رد می کند.

زلنسکی با توصیف عملیات نیروهای اوکراینی در شمال شرق کشورش به عنوان “پیشرفت بالقوه” در جنگ شش ماهه، گفت که اگر کیف به تسلیحات قدرتمندتر دست یابد، می تواند شاهد “دستاوردهای ارضی اضافی” در زمستان امسال باشد.

بر اساس گزارش ها، حدود ۹ میلیون نفر در بخش هایی از شرق اوکراین از جمله خارکف و دونتسک بدون برق زندگی می کنند. این امر پس از آن صورت می گیرد که اوکراین اعلام کرد بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر مربع از خاک خود را در جریان ضدحمله ها پس گرفته است.

رسانه ها نمی توانند به طور مستقل این آمار را تایید کنند زیرا خبرنگاران اجازه حضور در خط مقدم درگیری را ندارند. اما چندین ویدئو در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که نیروهای اوکراینی در شهرهای کوچک و روستاهایی که اخیراً در دست روس ها قرار گرفته اند.

مشکلات زیرساختی مشابهی در مناطق Dnipropetrovsk و Poltava گزارش شده است.

زلنسکی پس از قطعی برق گسترده در یکی از شبکه‌های اجتماعی گفت: مبارزه با روسیه برای اوکراین مهم‌تر از تحمل سرما، گرسنگی، تاریکی یا تشنگی است.

روسیه هنوز حدود یک پنجم اوکراین را تحت کنترل دارد و امیدی به پایان سریع جنگ وجود ندارد. الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین در مصاحبه با فایننشال تایمز نسبت به احتمال ضدحمله روسیه هشدار داد.

وی همچنین گفت: ضد حمله منجر به آزادسازی بخشی از خاک ما شد که پس از آن باید کنترل و آماده دفاع شود.

انتهای پیام