اوربان نخست وزیر مجارستان با پیروزی قاطع خود را برای چهارمین دوره متوالی خود آماده می کند. – dl- آن dl-


بوداپست – ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه با پیروزی قاطع، چهارمین دوره متوالی را به عنوان رهبر پوپولیست دوست کرملین به دست آورد.

با شمارش بیش از ۹۰ درصد آرا، ائتلاف جناح راست به رهبری فیدز دی اوربان با ۱۹۹ کرسی، ۱۳۵ کرسی در پارلمان مجارستان به دست آورد.

از زمان روی کار آمدن اوربان در سال ۲۰۱۰، اوربان بارها با نهادهای اتحادیه اروپا که او را به تضعیف دموکراسی و حاکمیت قانون متهم می کنند، درگیر شده و روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برقرار کرده است.

اوربان یکشنبه شب در بوداپست به هوادارانش گفت: «ممکن است امشب خوب نباشیم.

مبارزات انتخاباتی به شدت تحت تأثیر جنگ روسیه در اوکراین بود و نخست وزیر به عنوان حافظ ثبات ظاهر شد.

اوربان توسط ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، به دلیل اتخاذ موضع ملایم تری نسبت به دیگر رهبران اتحادیه اروپا در قبال مسکو مورد حمله قرار گرفت. اگرچه دولت مجارستان تهاجم روسیه را محکوم کرد و از تحریم های اتحادیه اروپا علیه مسکو حمایت کرد، اما با تحریم واردات انرژی روسیه مخالفت کرد و به طور یکجانبه از ارسال سلاح به کیف خودداری کرد.

پیش از رای گیری روز یکشنبه، کارشناسان هشدار دادند که زمین بازی به نفع حزب حاکم تغییر کرده است.

بر اساس نتایج، حدود ۵۳ درصد از مجارها به فهرست ملی فیدز رأی دادند، در حالی که این حزب ۸۸ حوزه از ۱۰۶ حوزه را در کشور اشغال کرد.

ائتلاف مخالف حدود ۳۵ درصد از آرای فهرست ملی و ۵۶ کرسی را به دست آورد.

اوربان در سخنرانی خود با شخصیت‌هایی از زلنسکی گرفته تا جورج سوروس سرمایه‌دار مجارستانی-آمریکایی که مدت‌ها هدف حملات او بود، صحبت کرد و از متحدان محافظه‌کار در کشورهایی از ایالات متحده تا صربستان تشکر کرد.

اوربان گفت: “این فقط پیروزی ما نیست” و افزود که برند سیاسی او “گذشته نبود، آینده است.”

نتیجه ناامیدی عمیق در ائتلاف شش حزب مخالف بود که در سراسر خطوط ایدئولوژیک در تلاش برای برکناری رهبر قدیمی متحد شدند.

پیتر مارکز، شهردار محافظه‌کار، که به‌عنوان نامزد ریاست‌جمهوری اپوزیسیون نامزد شد، پیروزی اوربان را «در این سیستم» تأیید کرد، اما گفت که «تبلیغات» در انتخابات فیدز پیروز شد و این رقابت ناعادلانه بود.

ما همه کارها را انجام دادیم، برخی از آنها گریه می کردند.

وی با بیان اینکه روزهای سخت در راه است، افزود: تسلیم نشوید.

این مقاله به روز شده است.