انتظار می رود اوکراین ظرف ۷۲ ساعت لیمان را تصرف یا محاصره کند. – اخبار Raft 25


ارزیابی جنگ لیمان دونتسک اوکراین روسیه ISW
دود در نزدیکی شهر لیمان در منطقه دونتسک اوکراین در ۱۴ ژوئن ۲۰۲۲ بلند می شود. یک موسسه ارزیابی جنگ روز جمعه پیش بینی کرد که نیروهای اوکراینی شهر تحت کنترل روسیه را در عرض ۷۲ ساعت بازپس گرفته یا به طور کامل محاصره خواهند کرد.
آناتولی استپانوف / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ

به گفته موسسه مطالعات جنگ (ISW)، ارتش اوکراین احتمالا شهر لیمان تحت اشغال روسیه را ظرف ۷۲ ساعت پس گرفته یا به طور کامل محاصره خواهد کرد.

این خور در شرق اوکراین، واقع در منطقه دونتسک، یکی از چهار منطقه اوکراینی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز جمعه به طور غیرقانونی به روسیه ضمیمه کرد. در همان روز، ارتش اوکراین گزارش داد که نیروهای روسی تا حدی در نزدیکی لیمان مسدود شده اند و گفت که عملیات بازپس گیری شهر “در مراحل پایانی خود” است.

گزارشی از ISW، یک اندیشکده آمریکایی، وضعیت جنگ را در روز جمعه ارزیابی کرد و پیش‌بینی کرد که شهر طی چند روز سقوط خواهد کرد، که می‌تواند ضربه بزرگی به ادعای پوتین برای کنترل منطقه وارد کند. در این گزارش به نقل از وبلاگ نویسان نظامی روسی که “عقب نشینی آشفته” نیروهای روسی از منطقه را توصیف کرده و از کرملین به دلیل عدم ارسال “تقویت ضروری” به لیمان و “به جای بمباران منطقه میکولایف با موشک” انتقاد کردند.

ارزیابی ISV می‌گوید: «به احتمال زیاد نیروهای اوکراینی لیمان را در ۷۲ ساعت آینده تصرف یا محاصره خواهند کرد.» در ۳۰ سپتامبر، نیروهای روسی به عقب نشینی خود از مواضع اطراف لیمان ادامه دادند، زیرا نیروهای اوکراینی به درگیری با نیروهای روسی در منطقه ادامه دادند.

روزنامه نگاران روسی و دولت جمهوری خلق دونتسک مورد حمایت روسیه گزارش دادند که تا روز جمعه، لیمان همچنان تحت کنترل نیروهای روسی بود، اما آنها از مواضع کلیدی عقب نشینی کردند. منابع روسی همچنین گزارش دادند که مسکو همچنان در حال جمع آوری ذخایر اضافی برای تقویت مواضع روسیه در نزدیکی لیمان است.

اوایل روز جمعه، دنیس پوشلین، فرماندار دونتسک که از سوی روسیه منصوب شده بود، در تلگرامی اعتراف کرد که نیروهای اوکراینی دست بالا را داشتند.

بوشلین نوشت: بچه های ما می جنگند، ما داریم وسایل جمع می کنیم، باید مقاومت کنیم، اما دشمن نیروهای جدی به راه انداخته است. این خبر بسیار ناراحت کننده است، اما باید هوشیارانه به شرایط نگاه کنیم و از اشتباهات خود درس بگیریم.

پوتین روز جمعه در سخنانی از مسکو گفت که ساکنان مناطق دونتسک، لوهانسک، زاپوریژیا و خرسون اوکراین پس از الحاق “برای همیشه” شهروند روسیه خواهند شد.

جاستین پرانک، کارشناس ارشد موسسه خدمات مشترک رویال، یک اندیشکده دفاعی و امنیتی بریتانیایی، گفت: نیوزویک بر اساس اعلامیه پوتین در مورد الحاق، بازگشت لیمان به اوکراین “از نظر سیاسی برای پوتین ناخوشایند خواهد بود.”

پرونک افزود: «شاید مهم‌ترین تأثیر این نقش بر روحیه نیروهای متزلزل روسیه در سایر بخش‌های اوکراین باشد». با فرض اینکه محاصره علاوه بر خسارات وارده در منطقه خارکف طی ماه گذشته، منجر به خسارات سنگینی در پرسنل و تجهیزات روسیه خواهد شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در یک سخنرانی تلویزیونی روز جمعه، حمله نظامی در نزدیکی لیمان را یکی از مجموعه‌ای از “نتایج مهم” ضدحمله در شرق توصیف کرد.

زلنسکی گفت: ما در شرق کشورمان نتایج قابل توجهی داریم. “در حال حاضر اطلاعات کلی کافی در مورد این موضوع وجود دارد. همه شنیده اند که در لیمان، منطقه دونتسک چه اتفاقی می افتد. اینها گام های بسیار مهمی برای ما هستند… بسیار مهم.”

نیوزویک برای اظهار نظر با دولت روسیه و ISW تماس گرفته شده است.