افزایش ۱۶ درصدی میانگین تولید نفت خام در مناطق نفت خیز جنوب


افزایش 16 درصدی میانگین تولید نفت خام در مناطق نفت خیز جنوب

دیدارنیوز_خدمه خوزستانمحمد منصوری افزود: در این راستا علاوه بر تعهد به تامین خوراک پالایشگاه های دولتی و ادامه منطقی سازی نفت، از شهریور ماه سال ۱۴۰۰ تاکنون به طور میانگین روزانه ۱۷۷۰ بشکه نفت خام تولید کرده ایم که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (۱۵۳۲ هجری شمسی) به میزان ۱۶ درصد افزایش یافته است.

تکمیل زنجیره ارزش با تامین خوراک پتروشیمی

مهندس المنصوری در بخشی دیگر از سخنان خود به تامین خوراک پتروشیمی ها از مناطق نفت خیز جنوب اشاره کرد و گفت: طی یک سال گذشته خوراک مجتمع های پتروشیمی و صنایع تولیدی از فرآورده های نفتی تامین شد. مناطق غنی جنوب که در شرایط سخت تحریم نقش مهمی در تکمیل زنجیره ارزش محصولات شیمیایی و ارزی کشور داشتند.

یادآور می شود: در این زمینه امکان ارسال روزانه ۲۲ میلیون مترمکعب گاز خوراک به پتروشیمی مارون، ۲۲ میلیون متر مکعب در روز گاز خوراک به شرکت پالایش خلیج دوبلند و ۴۷ هزار بشکه در روز مایعات گازی وجود دارد. . وی به مجتمع پتروشیمی بندر امام و ۱۴ هزار بشکه در روز نفتا طی سال گذشته به پتروشیمی بوعلی سینا اشاره کرد.

معاون تولید گاز و گاز مایع مناطق نفت خیز جنوب افزود: تامین خوراک مجتمع پتروشیمی الرازی به میزان ۱.۵ میلیون متر مکعب در روز از منبع مخزن سلیمان الژوراسیک است. یکی از دیگر دستاوردهای مناطق نفت خیز جنوب در مدت مذکور است.

سهم قابل توجه مناطق نفت خیز جنوب در تامین سوخت کشور در فصل زمستان

معاون تولید گاز و گاز مایع مناطق نفت خیز جنوب اضافه کرد: مناطق نفت خیز جنوب نیز با مبلغ ۱۵.۷ میلیون در تامین سوخت کشور در فصل زمستان سهم بسزایی داشتند. روزانه متر مکعب گاز سبک به صورت مستقیم و حدود ۴۰ میلیون متر مکعب در روز گاز به صورت غیر مستقیم به شبکه توزیع شرکت ملی گاز ایران پمپاژ می شود.

سایر اقدامات مدیریت تولید

مهندس المنصوری در بخش پایانی این گفت و گو به سایر فعالیت های مدیریت تولید شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب طی یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: ایجاد ساختار سازمانی معاونت برنامه ریزی، هماهنگی ریاست جمهوری. و نظارت بر ایمنی خطوط لوله به عنوان نگهبان برای تعمیرات برنامه ریزی شده خطوط لوله در مناطق نفت خیز جنوب و تعدادی ۱۹ عملیات انفجار خط لوله نفت، ایمن سازی خطوط لوله در منطقه جدایی بزنان ۱، اتصال محصول کارخانه ۱۰۰۰ به شبکه خوراک پالایشگاه بیدبلند. در خلیج فارس و ارسال گاز اگزوز از کارخانه مذکور به پالایشگاه بیدبلند با توجه به نیاز مبرم کشور به تامین گاز و سوخت و جمع آوری گازهای تحت فشار مربوطه به مشعل واحد بهره برداری مارون ۶ ارسال و به کارخانه گاز و گاز مایع ۴۰۰ به میزان ۲۱ میلیون فوت مکعب در روز با سرمایه گذاری بخش خصوصی و ایمن سازی خطوط لوله گاز خروجی نیروگاه های تزریق بازیافت گاز بنان، تزریق گازمارون و خطوط تولید گاز در منطقه نفتیک بزنان. ۲ و همچنین خطوط لوله مایع مارون ۶ اینچی و ۱۴ اینچی از کارخانه های مارون به کارخانه LPG 700/800 که کار را انجام می دهند. انفجار خط لوله ۴۲ اینچی در آگار/دالان بین ایستگاه کلیما (کی). ۱۳۷ متر) تا ایستگاه لختگیری ۱۶۰۰ (۲۷۸ کیلومتر) به طول حدود ۱۴۱ متر و برنامه حفاری قسمت دوم خط لوله فوق الذکر بین ایستگاه ۱۶۰۰ و لختگیری ۲۰۰۰ و همچنین حفاری علوفه ۳۲ اینچ پمپ بنزین مارون. خط لوله ای به طول ۸۳ کیلومتر نفت خیز در جنوب.