آیا وزارت ارتباطات اینستاگرام و تلگرام را به فیلتر چینی تبدیل کرده است؟ – wsnlab


بر اساس این گزارش، آرین اقبال، کارشناس حوزه فناوری اطلاعات و شبکه های کامپیوتری درباره مشکل دسترسی به اینستاگرام در ایران گفت: این مشکل را نمی توان به سرعت پایین اینترنت ربط داد. زیرا اگر کاهش سرعت را در نظر بگیریم، کل پهنای باند کاهش می یابد در حالی که اکنون این مشکل را فقط در اینستاگرام و تعدادی از سرویس ها مانند گیت هاب می بینیم. این نشان دهنده وقفه عمدی در کار است. همه اینها به یک سیستم پیچیده اشاره دارد که رفتاری مشابه با سیستم فیلتر چینی دارد.

این روزنامه همچنین نوشت: برخی منابع خبری می گویند پیامک تلگرام توسط اپراتورها در ایران مسدود شده است. به همین دلیل پیشنهاد می شود تلگرام خود را حذف نکنید زیرا تا اطلاع ثانوی دیگر امکان دریافت کد فعال سازی از طریق پیامک وجود ندارد. کاربران به یکدیگر توصیه می کنند که از حساب تلگرام خود خارج نشوند زیرا امکان ورود مجدد از طریق پیامک وجود نخواهد داشت و راه دیگری که کاربران توصیه می کنند داشتن یک حساب پشتیبان در برنامه جدید تلگرام است.

هیچ پاسخ یا توضیح رسمی در خصوص درخواست ممنوعیت پیامک تلگرام در ایران داده نشده است. در روزهای اخیر اینستاگرام در ایران بسیار کند است و فقط با فیلتر کار می کند. دیروز پس از جلسه هیئت دولت، عیسی زریبور، وزیر ارتباطات گفت که با ادامه افتتاح پروژه های فیبر نوری، سرعت اینترنت چندین صد برابر می شود! ادعایی که باعث شد کاربران شبکه های اجتماعی از وزیر ارتباطات خواستار افزایش سرعت نشوند، فقط شبکه های اجتماعی نامزد نمی شوند.

۲۱۳۰۲