رژیم لاغری سریع

آیا قد ارثی است؟ | DNA خود را رمزگشایی کنید و خطرات خود را یاد بگیرید!


گزارش DNA ژنومیک سحابی برای ارتفاع

آیا قد ارثی است؟ ما گزارش DNA را بر اساس مطالعه ای ایجاد کردیم که سعی داشت به این سوال پاسخ دهد. در زیر می توانید گزارش SAMPLE DNA را مشاهده کنید. برای دریافت گزارش DNA خود، توالی یابی کل ژنوم ما را خریداری کنید!

نمونه گزارش ارتفاع از سحابی ژنوم
این اطلاعات برای منعکس کردن آخرین تحقیقات علمی در ژانویه ۲۰۲۲ به روز شده است

قد انسان ها متفاوت است، از کوتاه تا بلند. قد تا حد زیادی نتیجه ژنتیک در نظر گرفته می شود. با این حال، عوامل محیطی، مانند تغذیه، نیز ممکن است بر این ویژگی تأثیر بگذارد و باعث شود که فرد کوتاه‌تر یا بلندتر از حد انتظار باشد.

آیا قد ارثی است؟

به طور کلی، ژنتیک مهمترین عامل پیش بینی کننده قد نهایی یک فرد بالغ است، به طوری که برخی از کارشناسان تخمین می زنند که حدود ۸۰ درصد از تفاوت های قد یک فرد ناشی از DNA است. این داده ها در سال ۲۰۲۰ به عنوان مجموعه ای از مطالعات ارتباط ژنومی بیش از ۴ میلیون نفر منتشر شد.

بیش از ۷۰۰ نوع ژنتیکی مرتبط با این صفت کشف شده است. بیشتر این مشارکت‌های ژن‌های منفرد کوچک هستند و این ترکیب است که در نهایت منجر به طول می‌شود. برخی از این ژن ها بر غضروف در صفحات رشد تأثیر می گذارند که در طولانی شدن استخوان ها با رشد کودکان نقش دارد.

از آنجایی که ژن های زیادی درگیر هستند، پیش بینی قد کودک دشوار است. به طور کلی، بچه‌ها تقریباً با والدینشان قد خواهند داشت، اما ترکیبات ژنتیکی متفاوت اغلب باعث می‌شود که خواهر و برادر در قدهای متفاوت باشند. علاوه بر این، سایر ویژگی های بیولوژیکی، مانند هورمون ها، ممکن است تأثیر بیشتری بر قد داشته باشند.

در مقابل مجموعه ای از ژن ها با اثرات جزئی، برخی از صفات ژنتیکی که به شدت بر این صفت تأثیر می گذارد، شناسایی شده است. Medline Plus برخی از این ژن ها را شناسایی می کند:

FGFR3: این یک جهش ژنتیکی نادر است که در رشد استخوان و بافت مغز نقش دارد. جهش های خاصی در این ژن باعث تقریباً همه موارد آکندروپلازی، نوعی کوتولگی اندام کوتاه می شود. جهش باعث می شود که این ژن بیش از حد فعال باشد و در رشد اسکلتی اختلال ایجاد کند.

FBN1: این ژن پروتئینی را کد می کند که امکان تشکیل میکروالیاف را فراهم می کند. این مولکول ها فیبرهای کشسانی را تشکیل می دهند که پوست، رباط ها و رگ های خونی را قادر می سازند منبسط شوند. آنها همچنین از سایر ساختارها مانند استخوان ها، اعصاب و ماهیچه ها پشتیبانی می کنند.

حداقل نه FBN1 جهش های ژنتیکی در افراد مبتلا به دیسپلازی آکرومیوکلاویکولار شناسایی شده است که منجر به قد بسیار کوتاه، اندام های کوتاه، مفاصل سفت و ویژگی های متمایز صورت می شود. علاوه بر این، بیش از ۱۰۰۰ جهش ژنی در این ژن با سندرم مارفان مرتبط است که بافت همبند بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. این افراد معمولاً قد بلند و لاغر با انگشتان دست و پا کشیده و سایر ناهنجاری‌های اسکلتی مانند استخوان‌های بلند هستند.

ژن های بیشتر برای قد ژنتیکی

GH1: این ژن پروتئین هورمون رشد را کد می کند. جهش‌های ژنتیکی می‌توانند باعث کمبود هورمون رشد و در نتیجه رشد کند و کوتاهی قد شوند.

EVC: عملکرد پروتئینی که این ژن کد می کند ناشناخته است. با این حال، اعتقاد بر این است که در رشد و نمو طبیعی نقش دارد. جهش در این ژن باعث ایجاد سندرم الیس ون کرولد می شود که با کوتولگی، ناخن ها و دندان های غیر طبیعی و نقص قلبی مشخص می شود. حداقل یک جهش در این ژن نیز با دیسوستوز صورت Weirs مرتبط است. این وضعیت شبیه به سندرم الیس ون کرولد است، اما معمولا خفیف تر است.

GPC3: این ژن پروتئینی را که در رشد و تقسیم سلولی نقش دارد رمز می کند. در بیشتر موارد، به نظر می رسد که رشد را محدود می کند، اگرچه ممکن است در برخی از قسمت های بدن اثر معکوس داشته باشد. چندین جهش در این ژن ممکن است باعث سندرم سیمپسون-گولابی-بهمل شود، وضعیتی که مشخصه آن نوزادانی است که در بدو تولد بزرگتر از حد طبیعی هستند و به رشد و افزایش وزن با سرعتی تند ادامه می دهند.

عواملی غیر از قد ژنتیکی

عوامل دیگری به جز ژنتیک در قد افراد نقش دارند. این عوامل محیطی به ویژه در دوران کودکی و نوجوانی اهمیت دارند.

خوراک

تغذیه مناسب در دوران کودکی برای رسیدن به قد تعیین شده توسط ژن ها بسیار مهم است. یک رژیم غذایی سالم و متعادل به بدن شما اجازه می دهد تا به طور طبیعی رشد کند و اغلب قد شما را افزایش می دهد. از سوی دیگر، رژیم غذایی نامناسب می تواند با ممانعت از رشد و کاهش رشد طبیعی استخوان ها و ماهیچه ها بر قد تأثیر بگذارد.

تغذیه مادر در دوران بارداری همچنین می تواند بر قد ژنتیکی تأثیر بگذارد، مانند عواملی مانند سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض مواد خطرناک.

وضعیت اجتماعی و اقتصادی

این عامل اغلب با تغذیه مرتبط است. ثابت شده است که کودکانی که در شرایط بد اجتماعی-اقتصادی زندگی می کنند، دسترسی کمتری به تغذیه سالم، مراقبت از کودک و مراقبت های بهداشتی با کیفیت دارند. اثر این می تواند کوتاهی قد باشد.

جنسیت

دختران در دوران نوجوانی به دلیل مراحل اولیه بلوغ، قد بلندتری نسبت به پسران دارند. با این حال، مردان بالغ معمولاً قد متوسط ​​بیشتری نسبت به زنان بالغ دارند.

رشد قد انسان
رشد قد انسان در ایالات متحده ویکیپدیا. CC-CC0 1.0 اختصاص به حوزه عمومی جهانی.

به دلیل این دوشکلی اندازه جنسی، مردم تمایل دارند به این فکر کنند که “آیا تستوسترون شما را قد بلندتر می کند؟” مطالعات نشان داده است که سطح تستوسترون باعث تحریک تولید هورمون رشد در دوران بلوغ می شود. از آنجایی که این جهش رشد تأثیر قابل توجهی بر قد دارد، تولید تستوسترون می تواند با افزایش قد و همچنین ویژگی های دیگر مانند توده عضلانی مرتبط باشد. افزایش تستوسترون تنها یکی از هورمون های جنسی است که بر این ویژگی تأثیر می گذارد.

هورمون ها

هورمون ها برای رشد در دوران بلوغ ضروری هستند. ناهنجاری های هورمونی می تواند قد کلی فرد را کاهش دهد. به عنوان مثال، کم کاری تیروئید می تواند قد را در مقایسه با استعداد ژنتیکی کاهش دهد. شرایط مربوط به غده هیپوفیز نیز می تواند باعث کاهش قد شود.

جالب اینجاست که هورمون‌ها توسط ژن‌ها کنترل می‌شوند، که نشان می‌دهد ممکن است یک جزء ژنتیکی غیرمستقیم برای افراد کوتاه‌قد به دلیل یکی از این اختلالات وجود داشته باشد.

بدن شما در طول خواب عمیق، هورمون رشد انسانی و هورمون های تیروئید تولید می کند. کم خوابی می تواند رشد شما را متوقف کند. بنابراین، از نظر فنی، می توان گفت که خواب شما را قد بلندتر می کند. با این حال، هنوز هیچ مدرک علمی قاطعی وجود ندارد که خواب شما را معطل کند.

تحقیقات فعلی در مورد قد و ژنتیک [Updated January 2022]

در سال ۲۰۱۸، مجله غدد درون ریز و متابولیسم بالینی مروری بر منطق پشت مطالعات ارتباطی گسترده ژنوم (GWASs) و اینکه چگونه دهه گذشته مطالعات به ما در درک بهتر بیولوژی پایه قد کمک کرده است، منتشر کرد.

مجله علمی eLife این مطالعه را منتشر کرد که نشان‌دهنده طبقه‌بندی اصلاح نشده در مطالعات مرتبط با ژنوم است که منجر به تخمین بیش از حد سازگاری چند ژنی با ارتفاع می‌شود. مهم است که در اینجا تأکید کنیم که قد یک صفت چند ژنی است، به این معنی که ترکیبی از چندین ژن آن را تعیین می کند.

این مطالعات جمعیتی از شرکت کنندگانی که اصل و نسب اروپایی داشتند نمونه برداری کردند. علاوه بر این، اولین مطالعه طولی GWAS بر روی ۴۹۲۱ فرد از اجداد اروپایی انجام شد.

این مقاله از سال ۲۰۱۹ توضیح می‌دهد که چرا ساختار هنگام برخورد با ژنتیک جمعیت مهم است. این مطالعه بر روی قد انسان به عنوان یک نمونه کلاسیک از صفتی که توسط تنوع در ژن‌های بسیار تعیین می‌شود، تمرکز دارد. اما او همچنین هشدار می دهد که عوامل محیطی قوی نیز در بازی وجود دارد.

در دسامبر ۲۰۱۹، دانشمندان یک مطالعه تصادفی مندلی انجام دادند و دریافتند که ارتفاع قابل پیش بینی ژنتیکی یک عامل خطر مثبت مثبت برای فیبریلاسیون دهلیزی، یک اختلال شایع قلبی است.

اگر این مقاله را دوست داشتید، باید پست های دیگر ما را در کتابخانه تحقیقاتی سحابی بررسی کنید!

۱۳ ژانویه ۲۰۲۲

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر