آیا باید Omicron Booster را الان دریافت کنم یا چند هفته صبر کنم؟ – اخبار Raft 25


تقویت‌کننده‌های جدید Omicron که COVID-19 را هدف قرار می‌دهند اکنون در دسترس هستند، اما بسیاری می‌پرسند: آیا باید اکنون واکسینه شوند یا منتظر بمانند تا تعطیلات نزدیک شود؟

پاسخ کوتاه این است که بستگی به این دارد که از چه کسی بپرسید و عواملی که ممکن است شانس شما را برای تجربه پیامدهای جدی سلامتی افزایش دهند. برخی از متخصصان می گویند که برای کسانی که در معرض خطر کمتر قرار گرفتن در معرض یا بیماری شدید هستند، تاخیر ممکن است منطقی باشد. اما برخی دیگر می گویند بهتر است به تاخیر نیندازید، به خصوص با توجه به احتمال تجدید حیات ویروس کرونا در پاییز و زمستان.

ما از افرادی می شنویم که می گویند، می دانید، من می خواهم محافظت را برای اواخر پاییز و به خصوص برای تعطیلات زمستانی به حداکثر برسانم. می توانم منتظر بمانم. باربارا فرر، مدیر بهداشت عمومی شهرستان لس آنجلس، گفت: برای افرادی که نسبتاً سالم و جوان هستند، ارزیابی ممکن است مناسب باشد.

اما او از ساکنان در معرض خطر بیماری جدی ناشی از کووید-۱۹ خواست فورا واکسن‌های جدید را دریافت کنند.

او گفت: «سالمندان هنوز در معرض خطر بزرگی هستند. من به خاطر افرادی که در معرض خطر هستند دیر نخواهم آمد.»

دکتر. دکتر رابرت واچر، رئیس بخش پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، گفت که دریافت یک بورسیه جدید “به نظر من زمانی که واجد شرایط باشد، تماس بسیار آسانی است.”

او گفت: «در حالی که برخی ممکن است منتظر بمانند تا کارها در اواخر پاییز شروع شود، «زمان بندی بازار» معمولاً کار نمی کند. شیچاچا.

هنگامی که ساعد خود را جمع می کنید، مهم است که توجه داشته باشید که دو هفته طول می کشد تا تقویت کننده اثر کامل داشته باشد.

به گفته دکتر پیتر چن هونگ، متخصص بیماری‌های عفونی UCSF، حداکثر اثربخشی Omicron Booster احتمالاً چهار یا پنج ماه پس از تزریق و تا یک ماه پس از تزریق است.

در طول موج اول پاییز و زمستان همه‌گیری، تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در کالیفرنیا از نوامبر شروع به افزایش کرد و در دسامبر به اوج خود رسید. سال گذشته، تعداد موارد در دسامبر افزایش یافت.

علاوه بر عوامل خطر فردی، برنامه زمانی فرد نیز می تواند در زمان بندی واکسیناسیون نقش داشته باشد. اگر فردی برای سفر به خارج از کشور یا شرکت در یک رویداد مهم که در آن خطر افزایش تماس وجود دارد آماده می شود، تحریک حداقل دو هفته قبل ممکن است احتمال عفونت را کاهش دهد.

سوال بهترین راه برای واکسیناسیون به COVID-19 محدود نمی شود. به عنوان مثال واکسن آنفولانزا را مصرف کنید.

دریافت زودهنگام واکسن سالانه می تواند حداکثر اثربخشی آن را قبل از پایان فصل آنفولانزا از بین ببرد. اگر خیلی دیر شده اید و بدون هیچ محافظتی در خطر خواهید بود.

در رابطه با آنفولانزا، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده می گوید که “واکسیناسیون ایده آل در سپتامبر یا اکتبر انجام می شود.” برخی پیشنهاد می کنند که زمان ایده آل برای تزریق واکسن آنفولانزا اواسط تا اواخر اکتبر است.

مقامات خاطرنشان کردند که انتظار می رود تصمیم برای ارائه نسخه به روز شده ویروس کووید-۱۹ در ماه سپتامبر، تعداد بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر را کاهش دهد. مطالعات مدل سازی نشان می دهد که توزیع واکسیناسیون که در این ماه آغاز شد می تواند از ۱۳۷۰۰۰ بستری شدن در بیمارستان و ۹۷۰۰ مرگ بیشتر نسبت به زمانی که کارزار واکسیناسیون در نوامبر آغاز شده بود جلوگیری کند.

از دیگر چروک‌هایی که باید در نظر گرفت، آخرین باری است که فردی به ویروس کرونا مبتلا شده است. CDC توصیه می کند قبل از دریافت واکسن به روز شده، سه ماه پس از آزمایش مثبت یا علائم کووید-۱۹، هر کدام که زودتر رخ دهد، صبر کنید. اما آژانس همچنین گفت که عوامل دیگری مانند سطح COVID-19 در جامعه و عوامل خطر یک فرد برای بیمار شدن شدید ممکن است در آن زمان تغییر کند.

یکی از معدود قوانین سخت و سریع در مورد زمان بندی این است که فرد باید حداقل ۲ ماه از آخرین واکسیناسیون یا دوز تقویت کننده خود قبل از دریافت دوز تقویت کننده به روز باشد.

اما تا آن زمان، برخی از متخصصان پیشنهاد می‌کنند که افراد باید قبل از دریافت یک تقویت‌کننده جدید بیشتر منتظر بمانند – حداقل سه ماه – زیرا ممکن است در دراز مدت محافظت بهتری ارائه دهد.

اکثر افراد ۵۰ ساله یا بالاتر که پس از چراغ سبز مقامات فدرال در اواخر مارس، به سرعت دوز تقویت کننده دوم دریافت کردند. بر اساس اطلاعاتی که اخیرا توسط CDC منتشر شده است، بسیاری در ماه آوریل و می واکسن های اضافی دریافت کردند.

برای اکثر افراد ۵ تا ۴۹ ساله، CDC در اوایل این ماه در یک نمایش اسلاید گفت: “۶ ماه یا بیشتر از آخرین واکسن یا تقویت کننده COVID-19 می گذرد.”

Booster به روز شده از Pfizer و BioNTech برای بزرگسالان ۱۲ سال و بالاتر در دسترس است، در حالی که پیشنهاد Moderna فقط برای بزرگسالان ۱۸ سال و بالاتر در دسترس است. کودکان ۵ تا ۱۱ ساله حق دارند از واکسیناسیون سنتی استفاده کنند.

Walgreens، CVS، Rite Aid و اداره بهداشت عمومی شهرستان لس آنجلس گفتند که برنامه جدید پیشرفته Omicron را اهدا می کنند.

اما مدتی طول می کشد تا سایر ارائه دهندگان خدمات با ظرفیت کامل شروع به فعالیت کنند. در روزهای اخیر، سیستم Kaiser در شمال کالیفرنیا تاریخ‌های محدودی را برای واکسیناسیون کرونا در اواخر سپتامبر ارائه کرده است، اما بسیاری از مکان‌ها قرار ملاقات در دسترس نداشتند. سیستم Kaiser از کالیفرنیای جنوبی گفت که انتظار دارد تقویت کننده به روز شده تا هفته آینده در سطحی در دسترس باشد، اما ممکن است در ابتدا عرضه محدود شود.

از صبح روز دوشنبه، سایت برنامه‌ریزی واکسیناسیون MyTurn Covid-19 مستقر در کالیفرنیا گفت که هنوز آماده ارائه قرار ملاقات‌های تقویت‌کننده نیست. سایت می گوید به زودی در دسترس خواهند بود.

مقامات می گویند دریافت همزمان ویروس COVID-19 و تقویت کننده آنفولانزا، ترجیحاً در بازوهای جداگانه ایمن است.

با این حال، مقامات بهداشتی لس آنجلس در توصیه‌ای گفتند که برخی افراد – به ویژه نوجوانان یا بزرگسالان – ممکن است قبل از دریافت فایزر، چهار هفته پس از دریافت واکسن Jynneos که برای محافظت در برابر MPX استفاده می‌شود، منتظر بمانند. یا Moderna یا Novavax Covid صبر کنید. واکسن ۱۹.

اما دریافت اخیر واکسن Pfizer، Moderna یا Novax علیه کووید-۱۹ ممکن است نیازی به تأخیر در واکسیناسیون با واکسن Jynneos نداشته باشد، اگر برای جلوگیری از توسعه بیماری MPX در صورت شیوع توصیه شود.

مقامات بهداشتی کالیفرنیا اخیراً استفاده از نام MPX – تلفظ mpox – را به جای آبله میمون به دلیل نگرانی های گسترده مبنی بر اینکه نام قدیمی تر انگ و نژادپرستانه است، شروع کردند. سازمان بهداشت جهانی در حال تغییر نام رسمی این بیماری است که چند ماه طول می کشد.