آنجلا لنزبری بازیگر و ستاره فیلم های Murder She Write و Beauty and the Beast در سن ۹۶ سالگی درگذشت.


آنجلا لنزبری، هنرپیشه بریتانیایی که هفت دهه فعالیت حرفه‌ای‌اش را در بر گرفت و برنده جایزه اسکار افتخاری شد، درگذشت.

به گفته خانواده لنزبری روز سه شنبه درگذشت. او ۹۶ سال زندگی کرد.

این خانواده گفت: «فرزندان خانم آنجلا لنزبری با تأسف اعلام می کنند که مادرشان در ساعت ۱:۳۰ بامداد امروز سه شنبه ۱۱ اکتبر ۲۰۲۲، تنها پنج روز پس از ۹۷ سالگی در خواب در خانه اش در لس آنجلس با آرامش درگذشت. تولد” او در بیانیه ای گفت.

لنزبری در سال ۱۹۲۵، دختر بازیگر ایرلندی موینا مک گیل و سیاستمدار بریتانیایی ادگار لنزبری متولد شد. پدربزرگ پدری او جورج لنزبری، بنیانگذار حزب کارگر بریتانیا بود.

در سن نه سالگی، پدر لنزبری درگذشت – لحظه ای که او در مصاحبه هایی گفت که زندگی او را شکل داد. خانواده این بازیگر سپس در طول جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۰ از بریتانیا گریختند و به ایالات متحده نقل مکان کردند و او در آنجا کار بازیگری خود را آغاز کرد.

پس از امضای قرارداد با MGM در سال ۱۹۴۲، اولین کنسرت بازیگری لنزبری در سال ۱۹۴۴ بود، نقشی که نامزدی جایزه اسکار را برای او به ارمغان آورد. این بازیگر برنده دو جایزه اسکار دیگر برای بازی در فیلم «تصویر دوریان گری» در سال ۱۹۴۵ و نامزد منچوری در سال ۱۹۶۲ شد. در نهایت لنزبری در سال ۲۰۱۳ جایزه افتخاری دریافت کرد.

عکس: فایل - آنجلا لنزبری در یک تماس ویدیویی در جریان تور مطبوعاتی زمستانی انجمن منتقدان تلویزیونی PBS در 16 ژانویه 2018 در پاسادنا، کالیفرنیا شرکت می کند.

فایل – آنجلا لنزبری در یک تماس ویدیویی در جریان تور مطبوعاتی زمستانی انجمن منتقدان تلویزیونی PBS در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۸ در پاسادنا، کالیفرنیا شرکت می کند.

ریچارد شاتول / Invision / AP، FILE

لنزبری به لطف نقش هایش در هر دو طرف آبگیر، پنج جایزه تونی و شش گلدن گلوب را به دست آورده است. همچنین نامزد ۱۹ جایزه امی شد. در سال ۲۰۱۴ ملکه الیزابت دوم او را بانو کرد.

لنزبری بیشتر برای بازی در نقش جسیکا فلچر نویسنده معمایی در سریال تلویزیونی معروف Murder, She Write شناخته می شود. چهار سال بعد از این سریال که در سال ۱۹۸۴ شروع شد، کوریمور پروداکشنز لنزبری شروع به تولید سریال با یونیورسال کرد. لنزبری مالک این سریال بود و تهیه کننده اجرایی چهار فصل آخر سریال شد. این نمایش پس از ۱۲ فصل در سال ۱۹۹۶ به پایان رسید.

لنزبری در سال ۱۹۴۹ با همسرش، بازیگر فقید بریتانیایی پیتر شاو ازدواج کرد. این زوج صاحب دو فرزند شدند.

این بازیگر درباره ازدواج خود با تلگراف در سال ۲۰۱۲ صحبت کرد.

او به مجله گفت: “ما یک واحد بودیم، ما دنیا را تعطیل نکردیم، اما تقریباً بسیار مستقل بودیم.” با گذشت زمان، به طور کامل حرفه من را در بر گرفت و به من امکان داد تا کاری را که انجام دادم انجام دهم – ما به نوعی آن را انجام دادیم.

این دو تا زمان مرگ او در سال ۲۰۰۳ ازدواج کردند، اما این اولین ازدواج لنزبری نبود. در سال ۱۹۴۵، لنزبری در سن ۱۹ سالگی با بازیگر ریچارد کرامول ازدواج کرد. این ازدواج ماه ها بعد به پایان رسید و بازیگر زن در ۱۱ سپتامبر ۱۹۴۶ درخواست طلاق داد.

تصویر: آنجلا لنزبری جایزه ولتا را در جشنواره فیلم آئودی دوبلین در تئاتر بورد جس انرژی در 21 فوریه 2016 در دوبلین دریافت کرد.

آنجلا لنزبری جایزه ولتا را در جشنواره فیلم آئودی دوبلین در تئاتر بورد جس انرژی در ۲۱ فوریه ۲۰۱۶ در دوبلین دریافت کرد.

فیلیپ ماسی / گتی ایماژ

لنزبری به تلگراف گفت که پس از انحلال ازدواج، به او اطلاع داده شد که کرامول همجنسگرا است.

او زمانی که متوجه شد همسر سابقش همجنسگرا است، گفت: “شوک وحشتناکی بود.” این روزها لپ تاپ ها با کارت گرافیک باکیفیت عرضه می شوند.» اما وقتی شوک را پشت سر گذاشتم، گفتم: «باشه، مسئولیت زندگی ام را به عهده می گیرم و می بینم که دیگر هیچ وقت اینطور صدمه نخواهم دید».

با این حال، لنزبری و کرامول تا زمان مرگ او در سال ۱۹۶۰ دوستانه باقی ماندند.

لنزبری پس از موفقیت مجموعه تلویزیونی خود در چندین فیلم از جمله The Expression of Mrs. پاتس در سال ۱۹۹۱ در انیمیشن Beauty and the Beast شرکت کرد و همچنین در سال ۲۰۰۵ در فیلم Nanny McPhee و فیلم Mr. پنگوئن های پوپر ظاهر شدند.» لنزبری نیز در سال ۲۰۰۷ پس از ۲۳ سال وقفه به برادوی بازگشت.در «داس».

او حتی به تلویزیون بازگشت و در قسمتی از فصل ششم قانون و نظم: واحد قربانیان ویژه ظاهر شد. بازی او در سال ۲۰۰۵ نامزدی جایزه امی را برای او به ارمغان آورد.

از لنزبری دو پسر، آنتونی و دیر، به همراه سه نوه و پنج نوه به یادگار مانده است.