آغاز سومین مرحله عرضه خودرو در سامانه یکپارچه


آغاز سومین مرحله عرضه خودرو در سامانه یکپارچه

دیدارنیوز: روجی تصریح کرد: دو شرکت اصلی خودروسازی کشور از ابتدای سال جاری تا دوم شهرفر ۳۵۷ هزار و ۳۷۷ دستگاه خودروی سبک (خودرو و وانت) تولید کرده اند که در کل تولید ۲۸۳ درصد افزایش و ۸۵ درصد کاهش داشته است. نسبت به مدت مشابه سال قبل ناقص است.

با اشاره به تثبیت روند رو به رشد تولید کامل خودرو پس از ۳ سال در دو خودروساز بزرگ کشور، افزایش ۲۸ درصدی آمار تحویل، کاهش ۹۴ درصدی تعداد خودروهای ناقص انباشته شده در پارکینگ خودروسازان. و کاهش ۳۰ درصدی تعداد تعهدات منو مطابق با ادراک. وی به برنامه ریزی برای ساماندهی وضعیت نامطلوب صنعت خودرو در کشور در دولت سیزدهم اشاره کرد.

معاون حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین از تصویب آیین نامه واردات قانون تنظیم مقررات صنعت خودرو به عنوان یکی از راهکارهای دولت برای تنظیم بازار و انتقال فناوری به دولت خبر داد و گفت: مشخصات خودروهای با اولویت واردات خودروهای برقی. هیبریدی، کم مصرف، ایمن و پرکاربرد، ارائه خدمات پس از فروش و انتقال فناوری، تعیین صلاحیت فنی و حرفه ای واردکنندگان و حضور نماینده رسمی خودروساز خارجی، محدودیت واردات خودرو با رعایت مقررات بازار حمایت از تولید داخلی باکیفیت، رعایت منابع ارزی برای کشور با اولویت استفاده از ارز برای کالاهای اساسی و اساسی از جمله شرایط واردات خودرو به کشور که نقشه راه وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

لقی افزود: در این راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است در افق سند چشم انداز ۲۰ ساله بسترهای لازم را برای معرفی فناوری های نوین و مستقل برای تولید خودرو با همکاری کشورهای جهان خودروسازان معتبر پیشنهاد می کنند یا در قالب سرمایه گذاری مشترک با شرکت های فعال موجود

وی افزود: همچنین برای اجرای آئین نامه واردات خودرو، متقاضیان باید قبل از واردات، لوازم یدکی مورد تایید مراجع را برای استقرار یا استفاده از شبکه خدمات پس از فروش ذیصلاح موجود، تهیه و تجهیزات، مدارک و آموزش را ارائه دهند. از پرسنل خدمات پس از فروش، تبلیغات فناوری های منتقل شده در خدمات پس از فروش و همچنین اخذ مجوز رسمی از شرکت سازنده محصول جهت اطمینان از ارائه خدمات پس از فروش یا انتقال فناوری و دارای تجربه در زمینه واردات خودرو. یا استخدام شرکت های با سابقه در این زمینه، ارائه سطح انتقال تکنولوژی در خودروهای اقتصادی جهت تولید در داخل کشور و اعلام مشخصات فنی خودرو و قیمت آن.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین به آخرین مورد عرضه خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو اشاره کرد و گفت: با توجه به دستور رئیس جمهور در خصوص شفاف سازی روند عرضه خودرو و تخصیص به آن. مردم، سامانه یکپارچه تخصیص خودرو زیر نظر سازمان. حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان آغاز شده و تاکنون دو نوبت عرضه خودرو در ۷ اردیبهشت و ۵ تیرماه برگزار شده است.

تخصیص منطقی و عادلانه خودرو، افزایش دسترسی مصرف کنندگان به خودرو، ایجاد شفافیت و رویه عرضه یک مرحله ای برای تمامی خودروسازان، رفع شبهه مهندسی عرضه یا عرضه خودرو در بازارهای غیرشفاف توسط خودروسازان و همچنین افزایش تنوع و حق انتخاب برای مصرف، تامین کنندگان را در هر دوره عرضه گزارشی از مزایای یک سیستم یکپارچه سفارشی سازی خودرو در راستای مقررات بازار و بهبود رضایت مصرف کننده اعلام کرده است.

وی گفت: با توجه به پایداری روند تولید کامل خودرو در خودروسازان داخلی و همچنین کاهش ۹۴ درصدی تعداد خودروهای ناقص نسبت به مدت مشابه سال گذشته و از سوی دیگر ایجاد شفافیت در عرضه خودرو به بازار، این هفته شاهد سومین دوره عرضه خودرو خواهیم بود و در سامانه یکپارچه فروش خودرو قرار خواهیم گرفت.

معاون صنعت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت تایید کرد: برنامه ریزی برای این مدت به گونه ای خواهد بود که تعهدات قبلی شرکت های خودروسازی از محل عرضه خودرو در قالب «پیش فروش» کاهش یابد. . «فروش فوق العاده»، «حمایت از خانواده و جوانان جمعیت» و «خارج از ماشین قدیمی» را اعلام کرد.

روگی تصریح کرد: با ساماندهی تخصیص خودروها در سامانه یکپارچه که با عرضه متنوع خودرو و خروج بیش از ۷۰ درصد محصولات خودرو از روند قرعه کشی همراه بود، پس از سال ها بازار خودرو آرام شد و احتمال وجود داشت. برای مصرف کنندگانی که به خودرو دسترسی دارند، این رقم برای یک محصول محبوب تولید خودرو داخلی ۸ برابر افزایش یافته است.

وی ابراز امیدواری کرد: با ادامه روند تکمیل خودروهای ناقص و کسب آمادگی لازم در زنجیره تامین برای افزایش تولید و استفاده از مکانیزم واردات برای تنظیم بازار و انتقال فناوری به دولت، روش عرضه در خودروی یکپارچه سیستم فروش تا پایان سال جاری به پایان می رسد.